Viikkotiedote 25 (16.-23.6.2025)

kesä 16, 2025

16.06.2025

AJANKOHTAISIA ASIOITA:

Viime viikolla keskiviikkona Mette Baas juoksi Lahden Motonet GP kisoissa naisten 200 metrillä oman ja piiriennätyksen sijoittuessaan kansaivälisessä seurassa toiseksi ajalla 23,30.

Lasten ja nuorten kesän osallistujamäärältään (1386 urheilijaa/ 4185 lajisuoritusta) suurin kilpailu suomessa Youth Athletic Games (YAG) pidettiin viime viikon lopulla Lappeenrannassa. Torstaina kilpailtiin vain 17 sarjassa ja sinä päivänä Katajalaisista Noora Hukka sijoittui toiseksi 800 metrillä parantaen ennätystään vajaalla sekunnilla aikaan 2.16,59. Nuuna Piipponen juoksi kolmanneksi naisten 100metrillä ennätysajallaan 12,49 jonka ajan hän myös juoksi voittaessaan alkueränsä. Miesten puolella Aleksi Tanskanen työnsi kuulassa lähelle ennätystään 15,89 tuloksella jolla hän sai pronssimitalin.

Perjantain ja sunnuntain aikana kilpailtiin YAG kilpailuissa sarjoissa 9-15v.
Perjantaina Katajalaisille tuli mitalia 3 kappaletta. Jare Keränen juoksi hopealle ajalla 20,95. Sara Keränen paransi pari viikkoa aikaisemmin juoksemaansa piiriennätystä T13 200metrillä aikaan 27,14 saavuttaen pronssimitalin. 12 vuotiaiden poikien seiväshypyssä Kirill Zuikov saavutti pronssin tuloksella 245.

Lauantain saldona Katajalaisille oli 7 mitalia. Ida-Liina Hyvönen työnsi hopealle T15 sarjan kuulantyönnössä komealla tuloksella 12,49 ennätyksen parantuessa reilun metrin. Hopeaa saavutti myös kaksi viestikvartettia. T13 sarjan 4x60m aitajuoksuviestissä ajalla 41,27 nelikolle Sara Keränen, Linda Teerikorpi, Liisa Keskisalo, Mette Fincke. T9 sarjan 4x50m viestissä nelikko Linda Hirvonen, Anniina Hjälm, Lili Väänänen, Venla Keronen.
Pronssimitaleita saavuttivat henkilökohtaisissa lajeissa T9 korkeudessa Julia Lehtinen tuloksella 109. T13 sarjan pituudessa Sara Keränen hyppäsi pronssille tuloksella 492 ja T14 pituudessa Sanni Lehikoinen ponnisti samalla uudelle metriluvulle tuloksella 509 saavuttaen siis myös pronssimitalin.

Sunnuntaina Katajan saldo oli 9 mitalia. Kultamitaleille juoksivat 1000metrin matkalla 11vuotiaiden sarjassa Jare Keränen ja Siiri Teerikorpi. Jaren voittoaika 2.55,44 on kovinta vauhtia koskaan tässä ikäluokassa. Siirin voittoaika 3.17,85 on puolestaan sarjan uusi piiriennätys.
Jare saavutti lisäksi kaksi hopeaa 60m aitajuoksusta ajalla 9,87 ja pituushypystä tuloksella 487.
T13 sarjassa hopealle ylsivät Sara Keränen 60m aitajuoksussa piiriennätysajalla 9,38 ja Liisa Keskisalo 1000m juoksussa ajalla 3.09,16.
Henkilökohtaisen pronssin saavutti T9 sarjan kuulantyönnössä Lili Väänänen tuloksella 6,22.
Pronssia tuli Katajan joukkueille myös pikaviesteissä kun T13 joukkue Mette Fincke, Sara Keränen, Liisa Keskisalo ja Lila Tanskanen juoksi piiriennätysajan 53,48. T15 joukkue Ida-Liina Hyvönen, Viida Hiltunen, Sanni Lehikoinen ja Neea Kiiskinen juoksivat myös pronssille ajalla 52,23.

YAG kisoista täydellinen Kataja-koonti on luvassa alkuviikosta nettisivujen ajankohtaista sivulla.

SEURAAVAT KILPAILUT:

Ke 18.6. Seuracupin 1. piirikisa Katajan järjestämänä. Kilpailun tiedot ja ohjeet löytyvät täältä https://www.kilpailukalenteri.fi/?cs=16&nid=37256

Juhannuskilpailuja ja viikko juhannuksen jälkeen lajikarnevaalikilpailuja eri puolella suomea. Kilpailut löytyvät täältä https://www.kilpailukalenteri.fi/

LISENSSI + VAKUUTUS + JÄSENMAKSU:

Suosittelemme lisenssiä kaikille yleisurheilijoille jotka ovat toiminnassamme mukana. Kauden 2025 lisenssikausi alkaa 1.10.2024 ja päättyy 31.9.2025. Lisenssien mukana on nuorimmille eli 2012 ja myöhemmin syntyneille hyvä sporttiturvavakuutus automaattisesti lisenssin hinnassa ja muut voivat ostaa sen lisähinnalla mukaan. Kauden 2025 lisenssien hinnat löytyvät tämän linkin takaa https://www.yleisurheilu.fi/seurat/yleisurheilulisenssit/.

Lisenssit ostetaan Suomisportista. Kauden 2025 lisenssiä voi alkaa ostamaan lokakuun alusta alkaen. Lisenssi on siitä päivästä alkaen voimassa kun osto on tehty. Eli tässä lisenssin ostamiseen suora linkki: https://www.suomisport.fi/?redirect=%252Fpurchase

HUOM! Lisenssi on pakollinen kilpailtaessa kaiken tasoisissa yleisurheilukilpailuissa. Suomen urheiluliiton päätöksen mukaan lisenssittömät urheilijat eivät enää pääse tilastoihin. Jos lisenssiä ei ole hankittu ennen kilpailua, tulos ei ole virallinen.

Seuran jäsenmaksu laskutetaan kerran vuodessa vuoden alussa.

KESÄN RYHMÄT:

Kaikki kesän ryhmät ovat käynnissä ja ilmoittautumiset niihin päättyneet. Mikäli olet kiinnostunut tulemaan mukaan kesän ryhmiin niin ole yhteydessä joko nuorisovalmennuspäällikkö Meri Mikkoseen meri.mikkonen@katajayu.fi niin katsomme sinulle sopivan ryhmän mihin tulla mukaan.

KESÄN 2025 VAKIOVUOROMME OVAT:

Kesällä 2025 Keskuskentän vakiovuoromme ovat toukokuun alusta alkaen seuraavat.

Maanantai klo 16.30-19.00
Tiistai klo 17.00-18.30
Keskiviikko klo 17.00-19.00
Torstai klo 16.30-19.00

Areenan kuntosalivuoromme on kesä-,heinäkuun ajan.

Torstai klo 17.00-18.30

Vapaat vuorot näkyvät Tilavassa valkoisena. Vapailla vuoroilla saa käydä harjoittelemassa omatoimisesti, omien kulkulupien mukaisesti.

Joensuun liikuntapaikkojen vakiovuorot ja muut yksittäiset varaukset löytyvät Tilavasta https://tilavajoensuu.fi/onlinekalenteri/joensuu-liikunta/guest.php?

TOIMISTO:

Valmennuspäällikkö Jarkko on lomalla 20.6.-6.7.

Toiminnanjohtaja: Tuomo Lehtinen / tuomo.lehtinen@katajayu.fi
Valmennuspäällikkö: Jarkko Kumpulainen /
jarkko.kumpulainen@katajayu.fi
Nuorisovalmennuspäällikkö: Meri Mikkonen /
meri.mikkonen@katajayu.fi
Liikkarivastaava Veera Kontkanen /
kontkanen.veera@gmail.com
Puheenjohtaja: Jussi Oinonen /
jussi.oinonen@pohjola.fi