Viikkotiedote 32 (3.-10.8.2020)

03.08.2020

Poimintoja viime viikon kisoista:

Outokummussa järjestettiin viime viikonloppuna piirinmestaruushuipentumat 9-15vuotiaille. Katajan joukkue kokosi hulppeat 92 (49+28+15) mitalia ollen kaikilla mittareilla piirin paras seura. Tarkempi selonteko kisoista löytyy täältä http://katajayu.fi/news/92-mitalia-outokummun-huipentumasta/

Lassi Etelätalo jatkoi kauttaan Kuortaneen Motonet GP-kisoissa ja paransi kauden parastaan lukemiin 79,32 ollen parhaana suomalaisena kilpailun neljäs.

Samoissa Kuortaneen kisoissa onnistui Konsta Hämäläinen jatkamaan koko kesän kestänyttä ennätystehtailuaan. Tällä kertaa 1500 metrin matka taittui aikaan 3.45,40 (parannusta entiseen ennätykseen reilu 3 ja puoli sekuntia) sijoittuen sillä kansainvälisessä seurassa 10. sijalle juuri seurakaveri Samu Mikkosen perässä. Samun aika oli 3.45,36 jäi vain sadasosan hänen ennätyksestään ja sijoitus siis 9. Katajan miehet olivat juoksussa suomalaisista 3 ja 4.

AJANKOHTAISIA ASIOITA:

Kesän ensimmäiset SM-kisat ovat tulevana viikonloppuna ja ne alkavat kaksilla nuorten kisoilla. Naantalissa kilpailee Katajasta 8 nuorta 14-15 vuotiaiden sarjoissa tehden 12 lajisuoritusta.
16-17 vuotiaat puolestaan menevät mittelemään ikäluokkiensa suomenmestaruuksista eksoottiseen Pedersöreen ja siellä peräti 18 Katajalaista on ilmoittautunut niin että lajisuorituksia he tekevät yhteensä 36.

Seuracupin piirikisa pidetään ensi viikolla Kiihtelysvaarassa. Asiasta lisää tulevien kilpailuiden kohdalla.

Joensuun Keskuskentän remontti on edennyt joutuisasti. Pinnan asennus töihin on jo ruvettu, joten kelien säilyessä suotuisina, saatetaan kentällä päästä treenailemaan ja jopa kilpailemaan aivan kilpailukauden lopussa. Näkyvimpänä muutoksena on seiväspaikan siirtyminen pääkatsomon eteen, jossa jatkossa sijaitsee myös toinen pituus-/kolmiloikkakasoista.

 

SYKSYN HARJOITUSRYHMÄT:

Syksyn harjoitusryhmiin teemme aiempaan pieniä muutoksia lähinnä ryhmäjakoihin minkä ikäiset on samoissa ryhmissä.
Ilmoittautumiset syksyn ryhmiin aukeaa myclubissa elokuun puolenvälin jälkeen viikolla 34.
Syksyn ryhmistä osa, lähinnä nuorimmat ryhmät, aloittaa syksykauden syyskuun puolivälissä ja osa syys-, lokakuun vaihteessa. Jälkimmäinen aloitusaika syksyn toimintaan niillä ryhmillä, joiden kilpailutoiminta jatkuu vielä syyskuullakin.
Tiedotamme asiasta tarkemmin ensi viikon viikkotiedotteessa.

 

TULEVIA KILPAILUJA:

Seuraavassa koottuna lähiseudun tulevien viikkojen kilpailuja:

- Tiistaina 4.8. Pyhäselän Hammaslahden kentällä https://www.kilpailukalenteri.fi/?cs=16&nid=27154
Sarjoja 9-15 vuotiaille. Ilmoittautuminen paikan päällä.

- Seuracupin piirikisa pidetään keskiviikkona 12.8. Kiihtelysvaaran kentällä https://www.kilpailukalenteri.fi/?cs=16&nid=27162 , alustava joukkueemme ilmoitetaan huomenna tiistaina nettisivuillamme ja laitamme joukkueesta myös tiedotteen myclubin kautta.
Ne joita ei valita joukkueeseen saavat ilmoittautua ja osallistua halutessaan kilpailuihin tekemään tuloksia ja omia ennätyksiä!


Seuran ohjeet ilmoittautumiseen http://katajayu.fi/seura/urheilijoille/kilpailuihin-ilmoittautuminen/

Ilmoittautumisen yhteydessä annettuun sähköpostiin tulee kilpailukalenterin järjestelmästä ilmoittautumisen vahvistus sekä sen perumislinkki. Perumislinkkiä voi käyttää, jos tulee tarve perua ilmoittautumisajan puitteissa ilmoittautuminen. Ilmoittakaa valmennuspäällikkö Jarkon sähköposti jarkko.kumpulainen@katajayu.fi niihin lajeihin, jotka seura maksaa. Mikäli haluat kilpailla enemmän kuin seuran maksama 2 lajia per päivä, niin laita lisälajit oman sähköpostin kautta. Seura maksaa ne lajit, jotka tulevat Jarkon sähköpostiin.


Älkää yrittäkö kilpailla yhden päivän aikana liian montaa lajia. Keskittyminen kaikkiin lajeihin ja sitä myötä hyvän tuloksen tekeminen kärsii, ja aikataulullisestikin voi olla mahdotonta ehtiä kaikkiin haluttuihin lajeihin. Seuran maksulinja kaksi lajia per päivä on hyvä ohjenuora lajien määräänkin.

Jälki-ilmoittautumiset kaikkiin kilpailuihin maksetaan itse.

Lisää kilpailuja löytyy Kilpailukalenteri sivulta tutun linkin takaa https://www.kilpailukalenteri.fi/?cs=20

 

LISENSSI:

Muista maksaa hyvissä ajoin ennen ensimmäistä kilpailua itsellesi lisenssi kaudelle 2020. Lisenssi on yleisurheilun kilpailulisenssi, jota ilman ei voi kilpailla. Alle SM-ikäisten (alle 14v) lisenssiin kuuluu myös Sporttiturva-vakuutus, joka antaa hyvän turvan harjoituksissa tapahtuviin vahinkoihin. Yli 13-vuotiaiden lisenssiin on mahdollista ostaa vakuutus yleisurheilurekisteripalvelusta. Lisenssi tarvitaan esimerkiksi kahden viikon päästä käytävissä pm-huipentumassa.

Mikäli ei ole vapaa-ajan vakuutusta muuten olemassa, tämä on hyvä vakuutus harjoituksiin myös niille, jotka eivät kilpaile.

Lisenssi kirjautuu järjestelmään vuorokaudessa. Sen jälkeen voi ilmoittautua kilpailuihin osoitteessa www.kilpailukalenteri.fi

Tietoa lisenssistä: http://katajayu.fi/seura/urheilijoille/yleisurheilulisenssit/ olevan ohjeistuksen mukaisesti.

Osta lisenssi: https://www.yleisurheilurekisteri.fi/Default.aspx?tabid=2869

 

AREENAN HARJOITUSVUOROT:

Noudatamme aluehallintoviraston ja Joensuun kaupungin ohjeita, ja sen myötä lue huolella seuraava teksti!
Nämä ohjeet on edelleen elokuussa voimassa!

Aluehallintoviraston ja Joensuun kaupungin ohjeiden mukaan kesäkuun alusta alkaen laajoilla urheilu paikoilla kuten Areenalla ja Louhelan kentällä voi vuorolla samanaikaisesti olla yhteensä enintään 50 henkilöä hekin jakautuneina pienryhmiin siten, ettei lähikontakteja synny.
Kesän urheilukouluryhmistämme muodostuu alkuiltojen vuoroille 30-50 henkilön kokonaisuuksia, joten suosittelemme yksittäisiä urheilijoita käyttämään harjoittelussaan Areenan päivävuorojamme ja hyödyntää piirin eli Pokaryn sekä Joensuun Urheiluakatemian varaamia vuoroja!

Areenan vuoromme ovat kesällä 2020 seuraavat:

Lähtökohtaisesti päivävuorot edustusurheilijoille sekä vanhempien junioreiden valmennusryhmille ja iltavuorot urheilukouluryhmille.

Ma: klo 12.00-13.30 ja 17.00-18.30

Ti: klo 12.00-13.30 ja 17.00-18.30

Ke: klo 12.00-13.30 ja 17.00-18.30

To: klo 12.00-13.30 ja 17.00-18.30

 

Areenalle yleisurheilualueen vuorot löytyvät täältä https://tilavajoensuu.fi/onlinekalenteri/joensuu/guest.php?kt=tila&view_building=JA&laji=Yleisurheilu+%28JA%29&sijainti=JA&ctila=19991

Areenan kuntosalivaraukset linkin takana https://tilavajoensuu.fi/onlinekalenteri/joensuu/guest.php?kt=tila&laji=Kuntosalit+%28JA%29&view_building=JA&sijainti=JA&ctila=19856


SOMEASIAA:


Urheilijoille ohje/toive: Kun päivitätte somessa, lisätkää postauksiin myös @katajayu. Silloin voimme nostaa päivityksiänne esiin myös seuran kanavissa helpommin.

TOIMISTO:

Liikkarivastaava on lomalla viikot 31-32.

Toiminnanjohtaja: Tuomo Lehtinen / tuomo.lehtinen@katajayu.fi
Valmennuspäällikkö: Jarkko Kumpulainen / jarkko.kumpulainen@katajayu.fi
Nuorisovalmennuspäällikkö: Meri Mikkonen / meri.mikkonen@katajayu.fi
Liikkarivastaava: Nea Koistinen / joka_nekku@hotmail.com
Puheenjohtaja: Jussi Oinonen / jussi.oinonen@pohjola.fi

AJANKOHTAISTA

Viikkotiedote 40 (28.9.-5.10.2020)

Viikkotiedote 39 (21.-28.9.2020)

Viikkotiedote 38 (14.-21.9.2020)

19-vuotiaat naiset SM-viestikultaan Kotkassa!

Kaksi mitalia ja kaksi pistesi…

Viikkotiedote 37 (7.-14.9.2020)

Kataja Seuracup-finaalin voittoon!

C-sarjan finaali Hämeenlinnass…

Seuracupin finaalijoukkueemme Hämeenlinnaan

Sisältää joukkueen nimilistan …

Viikkotiedote 36 (31.8.-7.9.2020)

Poimintoja viikon 35 kisoista,…

Pm-viestien tulokset

Tänään Kiihtelysvaaran kentäll…

Pm-viestien joukkueet Kiihtelysvaaraan su 30.8.

Viikkotiedote 35 (24.-31.8.2020)

19- ja 22-vuotiaiden SM-kisoista kaksi mitalia!

Konsta Hämäläiselle kultaa ja …

Viiden mitalin Kalevan Kisat

Konsta Hämäläinen ja Lassi Ete…

Viikkotiedote 34 (17.-24.8.2020)

Tiedotteessa poimintoja viime …

Syksyn ryhmiin ilmoittautumiseen ohjeita!

Syksyn liikkari- ja yleisurhei…

Viikkotiedote 33 (10.-17.8.2020)

Tiedotteessa poimintoja viime …

Neljä mitalia ja 11 pistesijaa Pedersören 16-17-vuotiaiden SM-kisoista

Siiri Nyyssönen loikki mestari…

Naantalista kaksi mitalia ja kaksi pistesijaa

Isko Kovanen ja Alina Tikka 14…

Seuracupin piirikisan alustava joukkue

Seuracupin piirikisoja pidetää…

Viikkotiedote 32 (3.-10.8.2020)

Tiedotteessa poimintoja viime …

92 mitalia Outokummun huipentumasta

13-vuotiaat mitalirohmuina, Ri…

Viikkotiedote 31 (27.7.-3.8.2020)

Tiedotteessa poimintoja viime …

Viikkotiedote 30 (20.-27.7.2020)

Viikkotiedotteessa tulospoimin…

Viikkotiedote 29 (13.-20.7.2020)

Tiedotteessa menestyspoimintoj…

Kuopiossa vahva Kataja-panos

Kahdeksan kultaa, SM-rajoja ja…

Viikkotiedote 28 (6.-13.7.2020)

Tiedotteessa menestyspoimintoj…

Viikkotiedote 27 (29.6.-6.7.2020)

Tiedotteessa tulospoimintoja v…

Viikkotiedote 26 (22.-29.6.2020)

Tiedotteessa tulospoimintoja v…

Hämäläinen jatkoi ennätysvauhdissa Saarijärvellä

Viikkotiedote 25 (15.-22.6.2020)

Tiedotteessa tulospoimintoja v…