Viikkotiedote 30 (20.-27.7.2020)

20.07.2020

AJANKOHTAISIA ASIOITA:

Jälleen oli erittäin vilkas kilpailuviikko. Seuramme urheilijat ovat esiintyneet koko kesän upeasti laajalla rintamalla ja nyt näyttääkin siltä, että kesästä on kehittymässä erittäin mielenkiintoinen. Luokkaurheilijoiden määrä on nousussa, tällä hetkellä meillä on suunnilleen saman verran luokkapisteitä kuin pääkaupunkiseudun Espoon Tapioilla ja Ifk:lla. Isoimmista seuroista (JKU, Tampereen Pyrintö, Turun Urheiluliitto, Lahden Ahkera, HKV) ollaan urheilijamäärällisesti selvästi jäljessä, mutta oma tasomme on laajentunut. Ensimmäiset SM-kilpailut ovat ohjelmassa parin viikon päästä, juuri nyt näyttää siltä, että esimerkiksi 16-17v SM-kilpailuihin lähtee peräti 20 urheilijaa, mikä on enemmän kuin vuosikymmeniin. Aiheuttaa positiivista päänvaivaa toimistolla, kun yritämme löytää kaikille majoituksen idyllisestä, mutta kovin pienestä Pedersörestä tai sen läheisyydestä.

Joensuun Keskuskentän remontti on edennyt joutuisasti. Seuraavaksi siirrytään jo pinnan asennus töihin, joten kelien säilyessä suotuisina, saatetaan kentällä päästä treenailemaan ja jopa kilpailemaan aivan kilpailukauden lopussa. Voitte käydä tiirailemassa aidan raoista uusia suorituspaikkoja. Näkyvimpänä muutoksena on seiväspaikan siirtyminen pääkatsomon eteen, jossa jatkossa sijaitsee myös toinen pituus-/kolmiloikkakasoista.

Heidi Nokelaisen paluu 60 metrin kerhoon Lahden Motonet GP:ssä oli viikon upein juttu. Neljään vuoteen ei kuuskymppinen ole pölähtänyt, mutta nytpä se napsahti. Heidi otti samalla itseoikeutetusti paikkansa naisten keihään Suomen tilastokärjestä. Tulos 60.43 olisi riittänyt kirkkaasti myös EM-kisakoneeseen. Heidin lisäksi tässä vaiheessa kautta Suomen kärkitulos löytyy SM-ikäluokista 16-vuotiaiden kolmiloikasta Siiri Nyyssöseltä alkukesän leiskautuksellaan 11.47. Kolmen kärjestä löytyykin sitten jo useita urheilijoita.

Lahden kisoissa nähtiin myös hienoa vauhtia 1500 metrillä. Samu Mikkonen paransi muutaman vuoden takaista ennätystään aikaan 3.45,35. Samu on tuloksellaan Suomen tilaston kolmonen. Taustalla Konsta Hämäläinen pyssytteli jälleen uuden ennätyksensä 3.49,14. Lassi Etelätalon kauden avaus kantoi 76.99. Lassi jatkaa kauttaan heti huomenna Orimattilassa.

Alle SM-kisaikäisistä poikkeuksellisesti noteerattakoon Otso Nyyssösen kolmiloikan voittotulos 11.06 Kouvola Junior Indoor Gameseista. Tulos on ylivoimainen Suomen tilaston kärki P 13-sarjassa.

 

TULEVIA KILPAILUJA:

Tässä koottuna kohtuullisen matkan päässä olevia kilpailuja:

- ABC-kisat, Savonlinna, ti 21.7: https://www.kilpailukalenteri.fi/?cs=16&nid=26199

- Junnukisat, Lieksa, ke 22.7: https://www.kilpailukalenteri.fi/?cs=16&nid=26881

- Pm-kävelyt, Hammaslahti, to 23.7: https://www.kilpailukalenteri.fi/?cs=16&nid=27008

- Pyhäselän heinäkisat 2, to 23.7: https://www.kilpailukalenteri.fi/?cs=16&nid=27098

- Pohjois-Savon 9-15v pm-huipentuma, Kuopio 25.-26.7: https://www.kilpailukalenteri.fi/?cs=16&nid=25887

- Outokummun tuloskisat (viimeinen päivä tehdä rajoja 14-15v SM-kilpailuihin) KE 29.7.: https://www.kilpailukalenteri.fi/?cs=16&nid=27135
(Olemme seurana mukana tuloskisojen toimitsijahommissa. Jos olet kiinnostunut auttamaan kolmiloikassa tai vaikkapa aitaryhmässä, niin ota yhteyttä Tuomoon tai Meriin.)

- Pohjois-Karjalan 9-15v pm-huipentuma, Outokumpu LA ja SU 1.-2.8: HUOM! viim. ilm. päivä 26.7. https://www.kilpailukalenteri.fi/?cs=16&nid=26840

 

Seuran ohjeet ilmoittautumiseen http://katajayu.fi/seura/urheilijoille/kilpailuihin-ilmoittautuminen/

Ilmoittautumisen yhteydessä annettuun sähköpostiin tulee kilpailukalenterin järjestelmästä ilmoittautumisen vahvistus sekä sen perumislinkki. Perumislinkkiä voi käyttää, jos tulee tarve perua ilmoittautumisajan puitteissa ilmoittautuminen. Ilmoittakaa valmennuspäällikkö Jarkon sähköposti jarkko.kumpulainen@katajayu.fi niihin lajeihin, jotka seura maksaa. Mikäli haluat kilpailla enemmän kuin seuran maksama 2 lajia per päivä, niin laita lisälajit oman sähköpostin kautta. Seura maksaa ne lajit, jotka tulevat Jarkon sähköpostiin.


Älkää yrittäkö kilpailla yhden päivän aikana liian montaa lajia. Keskittyminen kaikkiin lajeihin ja sitä myötä hyvän tuloksen tekeminen kärsii, ja aikataulullisestikin voi olla mahdotonta ehtiä kaikkiin haluttuihin lajeihin. Seuran maksulinja kaksi lajia per päivä on hyvä ohjenuora lajien määräänkin.

Jälki-ilmoittautumiset kaikkiin kilpailuihin maksetaan itse.

Lisää kilpailuja löytyy Kilpailukalenteri sivulta tutun linkin takaa https://www.kilpailukalenteri.fi/?cs=20

 

LISENSSI:

Muista maksaa hyvissä ajoin ennen ensimmäistä kilpailua itsellesi lisenssi kaudelle 2020. Lisenssi on yleisurheilun kilpailulisenssi, jota ilman ei voi kilpailla. Alle SM-ikäisten (alle 14v) lisenssiin kuuluu myös Sporttiturva-vakuutus, joka antaa hyvän turvan harjoituksissa tapahtuviin vahinkoihin. Yli 13-vuotiaiden lisenssiin on mahdollista ostaa vakuutus yleisurheilurekisteripalvelusta. Lisenssi tarvitaan esimerkiksi kahden viikon päästä käytävissä pm-huipentumassa.

Mikäli ei ole vapaa-ajan vakuutusta muuten olemassa, tämä on hyvä vakuutus harjoituksiin myös niille, jotka eivät kilpaile.

Lisenssi kirjautuu järjestelmään vuorokaudessa. Sen jälkeen voi ilmoittautua kilpailuihin osoitteessa www.kilpailukalenteri.fi

Tietoa lisenssistä: http://katajayu.fi/seura/urheilijoille/yleisurheilulisenssit/ olevan ohjeistuksen mukaisesti.

Osta lisenssi: https://www.yleisurheilurekisteri.fi/Default.aspx?tabid=2869


KESÄN HARJOITUSRYHMÄT:

Kaikkien kesän ryhmien harjoitukset pyörivät täydellä tohinalla.

Valmennukselliseen sisältöön liittyvät kyselyt suoraan joko valmennuspäällikölle, nuorisovalmennuspäällikölle tai liikkarivastaavalle.

Muita asioita koskevat kyselyt toiminnanjohtajalle.

 

AREENAN HARJOITUSVUOROT:

 

Noudatamme aluehallintoviraston ja Joensuun kaupungin ohjeita, ja sen myötä lue huolella seuraava teksti!
Nämä ohjeet on edelleen heinäkuussa voimassa!

Aluehallintoviraston ja Joensuun kaupungin ohjeiden mukaan kesäkuun alusta alkaen laajoilla urheilu paikoilla kuten Areenalla ja Louhelan kentällä voi vuorolla samanaikaisesti olla yhteensä enintään 50 henkilöä hekin jakautuneina pienryhmiin siten, ettei lähikontakteja synny.
Kesän urheilukouluryhmistämme muodostuu alkuiltojen vuoroille 30-50 henkilön kokonaisuuksia, joten suosittelemme yksittäisiä urheilijoita käyttämään harjoittelussaan Areenan päivävuorojamme ja hyödyntää piirin eli Pokaryn sekä Joensuun Urheiluakatemian varaamia vuoroja!

Areenan vuoromme ovat kesällä 2020 seuraavat:

Lähtökohtaisesti päivävuorot edustusurheilijoille sekä vanhempien junioreiden valmennusryhmille ja iltavuorot urheilukouluryhmille.

Ma: klo 12.00-13.30 ja 17.00-18.30

Ti: klo 12.00-13.30 ja 17.00-18.30

Ke: klo 12.00-13.30 ja 17.00-18.30

To: klo 12.00-13.30 ja 17.00-18.30

 

Areenalle yleisurheilualueen vuorot löytyvät täältä https://tilavajoensuu.fi/onlinekalenteri/joensuu/guest.php?kt=tila&view_building=JA&laji=Yleisurheilu+%28JA%29&sijainti=JA&ctila=19991

Areenan kuntosalivaraukset linkin takana https://tilavajoensuu.fi/onlinekalenteri/joensuu/guest.php?kt=tila&laji=Kuntosalit+%28JA%29&view_building=JA&sijainti=JA&ctila=19856


SOMEASIAA:


Urheilijoille ohje/toive: Kun päivitätte somessa, lisätkää postauksiin myös @katajayu. Silloin voimme nostaa päivityksiänne esiin myös seuran kanavissa helpommin.

TOIMISTO:

Valmennuspäällikkö on lomalla 13.-26.7. välisen ajan. Ilmoittautumiskäytäntö kisoihin säilyy loman ajan normaalina.

Toiminnanjohtaja: Tuomo Lehtinen / tuomo.lehtinen@katajayu.fi
Valmennuspäällikkö: Jarkko Kumpulainen / jarkko.kumpulainen@katajayu.fi
Nuorisovalmennuspäällikkö: Meri Mikkonen / meri.mikkonen@katajayu.fi
Liikkarivastaava: Nea Koistinen / joka_nekku@hotmail.com
Puheenjohtaja: Jussi Oinonen / jussi.oinonen@pohjola.fi

AJANKOHTAISTA

Viikkotiedote 43 (19.-26.10.2020)

Viikkotiedote 41-42 (5.-19.10.2020)

Viikkotiedote 40 (28.9.-5.10.2020)

Viikkotiedote 39 (21.-28.9.2020)

Viikkotiedote 38 (14.-21.9.2020)

19-vuotiaat naiset SM-viestikultaan Kotkassa!

Kaksi mitalia ja kaksi pistesi…

Viikkotiedote 37 (7.-14.9.2020)

Kataja Seuracup-finaalin voittoon!

C-sarjan finaali Hämeenlinnass…

Seuracupin finaalijoukkueemme Hämeenlinnaan

Sisältää joukkueen nimilistan …

Viikkotiedote 36 (31.8.-7.9.2020)

Poimintoja viikon 35 kisoista,…

Pm-viestien tulokset

Tänään Kiihtelysvaaran kentäll…

Pm-viestien joukkueet Kiihtelysvaaraan su 30.8.

Viikkotiedote 35 (24.-31.8.2020)

19- ja 22-vuotiaiden SM-kisoista kaksi mitalia!

Konsta Hämäläiselle kultaa ja …

Viiden mitalin Kalevan Kisat

Konsta Hämäläinen ja Lassi Ete…

Viikkotiedote 34 (17.-24.8.2020)

Tiedotteessa poimintoja viime …

Syksyn ryhmiin ilmoittautumiseen ohjeita!

Syksyn liikkari- ja yleisurhei…

Viikkotiedote 33 (10.-17.8.2020)

Tiedotteessa poimintoja viime …

Neljä mitalia ja 11 pistesijaa Pedersören 16-17-vuotiaiden SM-kisoista

Siiri Nyyssönen loikki mestari…

Naantalista kaksi mitalia ja kaksi pistesijaa

Isko Kovanen ja Alina Tikka 14…

Seuracupin piirikisan alustava joukkue

Seuracupin piirikisoja pidetää…

Viikkotiedote 32 (3.-10.8.2020)

Tiedotteessa poimintoja viime …

92 mitalia Outokummun huipentumasta

13-vuotiaat mitalirohmuina, Ri…

Viikkotiedote 31 (27.7.-3.8.2020)

Tiedotteessa poimintoja viime …

Viikkotiedote 30 (20.-27.7.2020)

Viikkotiedotteessa tulospoimin…

Viikkotiedote 29 (13.-20.7.2020)

Tiedotteessa menestyspoimintoj…

Kuopiossa vahva Kataja-panos

Kahdeksan kultaa, SM-rajoja ja…

Viikkotiedote 28 (6.-13.7.2020)

Tiedotteessa menestyspoimintoj…

Viikkotiedote 27 (29.6.-6.7.2020)

Tiedotteessa tulospoimintoja v…

Viikkotiedote 26 (22.-29.6.2020)

Tiedotteessa tulospoimintoja v…