Kalle Salminen 60 metrin piirinennätykseen Kataja Indoor Gamesissa

09.02.2020 

Miesten 60 metrin kärkikolmikko. Kalle Salminen korkeimmalla korokkeella.

Vajaat 100 kilpailijaa koonneet Kataja Indoor Games-kisat käytiin tänään Areenassa. Osin SM-hallien tulosrajametsästystä silmällä pitäen järjestettyjen kilpailuiden valokeilaan nousivat yleisten sarjojen urheilijat.

Päivän Kataja-kohokohta nähtiin tutun nimen toimesta. Kalle Salminen kiihdytteli jo 60 metrin alkuerissä piirinennätysvauhtia 6,94 ja kohensi loppukilpailussa siitä vielä kahdeksan sadasosaa. Loppuaika 6,86 jätti kilpaveljet statisteiksi ja lupaa erittäin hyvää kohti kesää mentäessä. 1500 metrillä kaksikko Konsta Hämäläinen ja Mikko Hirvonen lähti jahtaamaan SM-hallirajaa seurakaveri Mika Kotirannan vauhdittamana. Viimeisen kierroksen käynnistyessä Hämäläinen siirtyi keulaan laittaen kilpakumppani-Hirvosta lainaten ”Singerin käyntiin” ja karkasi voittoon ennätyksellään 3.57,05. Mikon kohtaloksi jäi urheilun karvas kalkki, sillä SM-kisojen tulosraja jäi hänen osaltaan seitsemän sadasosan päähän kellon näyttäessä armotta 4.00,07.

Päivän viimeisenä lajina käyty naisten pituuskilpa oli hieno. 15 hyppääjän kilpailussa Katajan naiset valtasivat kolmannen ja toisen sijan, kun Jaana Sieviläinen lähenteli mestaruuskisarajaa tuloksella 574 ja Jessica Miettinen paranteli omaa ennätystään lukemiin 593. Kisan voittoon hyppäsi Savonlinnan Riennon Neea Käyhkö, jonka viimeinen suoritus venytti mittanauhan ensi kertaa urallaan päälle kuuden metrin, lukemiin 613.

Naisten 3000 metrillä mukana nähtiin Karhulan Katajaisten Oona Kettunen, joka juoksi matkan ensikilpailunsa muutamaan vuoteen. Soolojuoksun päätteeksi Kettusen ajaksi saatiin 9.55,90, joka on tämän hallikauden Suomen kärkitulos sekä pitkät että lyhyet radat huomioiden. 


Kataja Indoor Games

Joensuu Areena

9.2.2020 

M 60m

Loppukilpailu

1)   Kalle Salminen                   JoeK                      6,86              

2)   Joonas Liukkonen                 JuvU                      7,16              

3)   Santeri Örn                      PolU                      7,19              

4)   Rasmus Lehikoinen                JoeK                      7,40              

5)   Markus Rautio                    ImU                       7,42              

     Lauri Hietaharju                 JoeK                      DNS               

 

Alkuerät erä 1

1)   Rasmus Lehikoinen                JoeK                      7,28q             

2)   Topi Kela                        JoeK                      7,45              

3)   Aatu Holopainen                  JoeK                      7,64              

4)   Sakari Vallius                   JoeK                      7,65              

5)   Väinö Ripatti                    SavR                      7,76              

6)   Miro Tanninen                    JoeK                      8,16              

 

Alkuerät erä 2

1)   Kalle Salminen                   JoeK                      6,94q             

2)   Santeri Örn                      PolU                      7,04q             

3)   Joonas Liukkonen                 JuvU                      7,16q             

4)   Markus Rautio                    ImU                       7,39q             

5)   Lauri Hietaharju                 JoeK                      7,45q             

     Emmanuel Hitilasha               LahdA                     DNS               

 

 

N 60m

1)   Milla Pirkkalainen               SavR                      7,96              

2)   Meeri Riiali                     ImU                       8,08              

3)   Aada Heiskanen                   SavR                      8,10              

4)   Veera Kauhanen                   JoeK                      8,17              

5)   Hanna Siiskonen                  JoeK                      8,33              

6)   Tiia Säde                        JoeK                      8,47              

7)   Peppi-Rosa Penttinen             JoeK                      8,52              

8)   Emma Halonen                     SavR                      8,71              

9)   Aava Kipinä                      JoeK                      8,83              

     Veera Häkkinen                   JoeK                      DQ                

 

Loppukilpailu erä 1

1)   Tiia Säde                        JoeK                      8,47              

2)   Peppi-Rosa Penttinen             JoeK                      8,52              

3)   Emma Halonen                     SavR                      8,71              

4)   Aava Kipinä                      JoeK                      8,83              

     Veera Häkkinen                   JoeK                      DQ                

 

Loppukilpailu erä 2

1)   Milla Pirkkalainen               SavR                      7,96              

2)   Meeri Riiali                     ImU                       8,08              

3)   Aada Heiskanen                   SavR                      8,10              

4)   Veera Kauhanen                   JoeK                      8,17              

5)   Hanna Siiskonen                  JoeK                      8,33              

 

 

M 800m

1)   Jimi Alastalo                    PyhU                      2.13,05           

2)   Eemeli Hirvonen                  LipT                      2.25,31           

 

 

N 800m

1)   Sini Karjalainen                 IisVi                     2.22,28           

2)   Ella Mykkänen                    IisVi                     2.22,99           

3)   Eevi Kettunen                    PolvijU                   2.24,91           

4)   Veera Helkama                    SalVil                    2.24,96           

5)   Venla Häkkinen                   JoeK                      2.30,05           

6)   Katariina Kärkkäinen             IisVi                     2.30,33           

7)   Pilvi Turunen                    TuupovU                   2.46,61           

     Annina Walling                   KuopRei                   DNS               

 

 

M 1500m

1)   Konsta Hämäläinen                JoeK                      3.57,05           

2)   Mikko Hirvonen                   JoeK                      4.00,07           

     Mika Kotiranta                   JoensKa                   DNF               

 

 

N 3000m

1)   Oona Kettunen                    KarhKa                    9.55,90           

2)   Satu Hyytiäinen                  JoeK                      12.28,07          

3)   Alina Tikka                      JoeK                      13.01,97          

4)   Johanna Kahelin-Kemppainen       JoeK                      13.58,70          

 

 

N 60m aidat

1)   Niina Karttunen                  SavR                      8,73              

2)   Neea Käyhkö                      SavR                      8,90              

     Hilla Mikkilä                    ImU                       DNF               

 

 

N 300m aidat

1)   Iiris Voutilainen                JoeK                      54,43             

     Eevi Kettunen                    PolvijU                   DNS               

 

 

M Pituus

1)   Otto Pulkkinen                   ImU                       6,72              

     x      x      6,57   x      6,72   x      

                                               

 

2)   Rasmus Hiltunen                  SavR                      6,54              

     x      6,32   6,54   x      x      x      

                                               

 

3)   Sisu Mikkilä                     ImU                       6,34              

     6,22   6,18   x      -      x      6,34   

                                               

 

4)   Lauri Honkanen                   ImU                       6,13              

     x      5,88   x      x      6,13   x      

                                               

 

5)   Sakari Vallius                   JoeK                      5,89              

     5,89   5,73   x      x      5,69   x      

                                               

 

6)   Väinö Ripatti                    SavR                      5,86              

     x      x      x      5,86   5,75   x      

                                               

 

7)   Aatu Holopainen                  JoeK                      5,69              

     5,31   x      x      5,37   5,63   5,69   

                                               

 

 

 

N Pituus

1)   Neea Käyhkö                      SavR                      6,13              

     x      5,88   5,91   5,98   5,88   6,13   

                                               

 

2)   Jessica Miettinen                JoeK                      5,93              

     5,89   5,79   5,75   x      5,93   x      

                                               

 

3)   Jaana Sieviläinen                JoeK                      5,74              

     5,47   5,67   5,74   5,65   x      -      

                                               

 

4)   Milla Pirkkalainen               SavR                      5,53              

     5,51   5,46   x      5,26   5,53   5,28   

                                               

 

5)   Milka Riiali                     ImU                       5,48              

     5,18   x      5,48   x      5,21   5,33   

                                               

 

6)   Meeri Riiali                     ImU                       5,29              

     5,19   x      5,10   x      5,06   5,29   

                                               

 

7)   Niina Karttunen                  SavR                      5,07              

     5,07   x      x      5,04   5,01   x      

                                               

 

8)   Reetta Ryynänen                  JoeK                      4,94              

     4,81   4,89   4,92   4,94   4,93   x      

                                               

 

9)   Milla Uitti                      ImU                       4,84              

     4,78   4,84   x      

                          

 

10)  Tiia Säde                        JoeK                      4,78              

     4,63   4,71   4,78   

                          

 

11)  Anni Konnu                       ImU                       4,68              

     4,58   4,68   x      

                          

 

12)  Anniina Kuukka                   ImU                       4,54              

     x      4,54   x      

                          

 

13)  Hilla Mikkilä                    ImU                       4,46              

     4,40   4,43   4,46   

                          

 

14)  Aava Kipinä                      JoeK                      4,16              

     x      x      4,16   

                          

 

15)  Nuuna Piipponen                  JoeK                      3,96              

     3,96   3,45   x      

                          

 

 

 

P9 40m

1)   Joel Puustinen                   PyhU                      7,34              

2)   Pietu Stenberg                   PyhU                      7,53              

3)   Eino Turunen                     OutP                      7,56              

 

 

T9 40m

1)   Lila Laakkonen                   PyhU                      6,94              

2)   Anette Alastalo                  PyhU                      7,12              

3)   Sanni Lehikoinen                 JoeK                      7,34              

4)   Helmi Tanskanen                  PolU                      7,79              

5)   Jenna Sieviläinen                JoeK                      7,80              

6)   Mette Fincke                     JoeK                      7,85              

7)   Alissa Kivelä                    PolU                      7,94              

8)   Liisa Keskisalo                  JoeK                      7,99              

9)   Lotta Tanskanen                  PolvijU                   8,28              

     Elle Laakkonen                   PyhU                      DNS               

 

Loppukilpailu erä 1

1)   Lila Laakkonen                   PyhU                      6,94              

2)   Anette Alastalo                  PyhU                      7,12              

3)   Sanni Lehikoinen                 JoeK                      7,34              

4)   Jenna Sieviläinen                JoeK                      7,80              

5)   Liisa Keskisalo                  JoeK                      7,99              

     Elle Laakkonen                   PyhU                      DNS               

 

Loppukilpailu erä 2

1)   Helmi Tanskanen                  PolU                      7,79              

2)   Mette Fincke                     JoeK                      7,85              

3)   Alissa Kivelä                    PolU                      7,94              

4)   Lotta Tanskanen                  PolvijU                   8,28              

 

 

P11 60m

1)   Toivo Takanen                    JoeK                      8,78              

2)   Arttu Kylmänen                   PyhU                      9,72              

3)   Peetu Alastalo                   PyhU                      9,83              

4)   Ate Jokinen                      LipTai                    10,23             

5)   Aleksis Kivelä                   PolvijU                   10,29             

6)   Marlo Tuhkanen                   PyhU                      11,73             

 

 

T11 60m

1)   Pinja Stenberg                   PyhU                      9,33              

2)   Siiri Kontkanen                  PyhU                      9,66              

3)   Maiju Hirvonen                   PyhU                      9,80              

4)   Mette Oinonen                    JoeK                      10,41             

5)   Sanni Manninen                   JoeK                      10,55             

6)   Annika Ristola                   OutokPa                   10,73             

7)   Amanda Kuikka                    JoeK                      11,53             

 

Loppukilpailu erä 1

1)   Mette Oinonen                    JoeK                      10,41             

2)   Sanni Manninen                   JoeK                      10,55             

3)   Annika Ristola                   OutokPa                   10,73             

4)   Amanda Kuikka                    JoeK                      11,53             

 

Loppukilpailu erä 2

1)   Pinja Stenberg                   PyhU                      9,33              

2)   Siiri Kontkanen                  PyhU                      9,66              

3)   Maiju Hirvonen                   PyhU                      9,80              

 

 

P11 Pituus

1)   Toivo Takanen                    JoeK                      4,00              

     3,97   4,00   3,89   x      

                                 

 

2)   Peetu Alastalo                   PyhU                      3,71              

     3,46   3,43   3,51   3,71   

                                 

 

3)   Arttu Kylmänen                   PyhU                      3,59              

     3,51   3,59   3,50   3,30   

                                 

 

4)   Aleksis Kivelä                   PolvijU                   3,43              

     3,43   3,39   3,32   3,36   

                                 

 

5)   Ate Jokinen                      LipTai                    3,18              

     x      3,15   3,08   3,18   

                                 

 

6)   Marlo Tuhkanen                   PyhU                      2,80              

     2,80   2,30   2,75   2,79   

                                 

 

     Paavo Maaninka                   PyhU                      DNS               

 

 

T11 Pituus

1)   Pinja Stenberg                   PyhU                      4,10              

     4,07   4,04   4,05   4,10   

                                 

 

2)   Maiju Hirvonen                   PyhU                      3,55              

     3,31   3,46   3,55   3,50   

                                 

 

3)   Anette Alastalo                  PyhU                      3,52              

     x      3,52   3,45   3,42   

                                 

 

4)   Mette Oinonen                    JoeK                      3,18              

     3,07   3,18   3,15   3,10   

                                 

 

5)   Sanni Lehikoinen                 JoeK                      3,16              

     x      3,16   3,10   3,16   

                                 

 

6)   Annika Ristola                   OutokPa                   3,06              

     3,06   3,00   3,00   2,97   

                                 

 

7)   Sanni Manninen                   JoeK                      3,05              

     3,00   3,05   2,77   2,99   

                                 

 

8)   Liisa Keskisalo                  JoeK                      2,51              

     x      2,35   2,46   2,51   

                                 

 

 

 

P13 60m

1)   Otso Nyyssönen                   JoeK                      8,48              

2)   Eino Eskelinen                   LipT                      9,03              

3)   Topias Mustonen                  JoeK                      9,22              

4)   Niilo Pelli                      PolvijU                   9,46              

5)   Leevi Tanskanen                  PolvijU                   10,90             

     Renne Kankkunen                  LipTai                    DNS               

 

 

T13 60m

1)   Nuuna Piipponen                  JoeK                      9,30              

2)   Iiris Voutilainen                JoeK                      9,42              

     Kerttu Kaihola                   JoeK                      DNS               

 

 

P13 Korkeus

1)   Otso Nyyssönen                   JoeK                      135               

     120    125    130    135    140    

     o      o      o      o      xxx    

 

2)   Niilo Pelli                      PolvijU                   135               

     115    120    125    130    135    140    

     o      o      o      o      xo     xxx    

 

3)   Topias Mustonen                  JoeK                      135               

     125    130    135    140    

     xo     o      xxo    xxx    

 

4)   Eino Eskelinen                   LipT                      130               

     120    125    130    135    

     o      o      o      xxx    

 

5)   Leevi Tanskanen                  PolvijU                   105               

     100    105    110    

     o      o      xxx    

 

     Renne Kankkunen                  LipTai                                      

 

 

T13 Korkeus

1)   Iiris Voutilainen                JoeK                      130               

     110    115    120    125    130    

     o      o      o      o      xo     

 

     Kerttu Kaihola                   JoeK                      DNS                  

 

 

P15 60m

1)   Eeli Mustonen                    JoeK                      9,16              

     Roope Maaninka                   PyhU                      DQ                

     Roope Turunen                    PyhU                      DNS               

 

 

T15 60m

1)   Eevi Kettunen                    PolvijU                   8,87              

2)   Riikka Jokinen                   JoeK                      8,90              

     Sara-Sofia Hyvönen               PyhU                      DNS               

 

 

P15 Korkeus

1)   Roope Maaninka                   PyhU                      167               

     150    155    160    163    165    167    169    

     o      o      o      xxo    o      xxo    xxx    

 

2)   Roope Turunen                    PyhU                      163               

     140    145    150    155    160    163    165    

     o      o      o      o      o      o      xxx    

 

3)   Aku Alastalo                     PyhU                      150               

     135    140    145    150    155    

     o      o      o      o      xxx    

 

4)   Eeli Mustonen                    JoeK                      145               

     135    140    145    150    

     o      o      o      xxx    

 

 

 

T15 Korkeus

     Anni Konnu                       ImU                       155               

     145    150    155    160    

     o      o      o      xxx    

 

     Milka Riiali                     ImU                       160               

     150    155    160    163    

     o      xo     xxo    xxx    

 

     Sara-Sofia Hyvönen               PyhU                      DNS                  

 

 

N17 60m aidat

1)   Reetta Ryynänen                  JoeK                      9,81              

     Peppi-Rosa Penttinen             JoeK                      DNF               

AJANKOHTAISTA

Kesän treenikausi alkaa

Infoa kesän treenikauden aloit…

Viikkotiedote 22 (25.5.-1.6.2020)

Tiedotteessa seura-asuista, Ka…

Viikkotiedote 21 (18.-25.5.2020)

Tiedotteessa seura-asuista, ke…

Viikkotiedote 20 (12.-18.5.2020)

Tiedotteessa toukokuun etä-/p…

Viikkotiedote 19 (4.-11.5.2020)

Tiedotteessa Katajan uudesta m…

Viikkotiedote 18 (27.4.-4.52020)

Tiedotteessa Katajan uudesta m…

Viikkotiedote 17 (20.-27.4.2020)

Tiedotteessa ryhmäharjoitusten…

Viikkotiedote 16 (14.-20.4.2020)

Tiedotteessa ryhmäharjoitusten…

Viikkotiedote 15 (6.-13.4.2020)

Tiedotteessa ryhmäharjoitusten…

Viikkotiedote 14 (30.3.-6.4.2020)

Tiedotteessa ryhmäharjoitusten…

Viikkotiedote 13 (23.-30.3.2020)

Tiedotteessa seura-asutilaukse…

Viikkotiedote 12 (16.-23.3.2020)

Tiedotteessa liikkareiden kevä…

Tiedote 13.3. klo 12.50 Kataja yleisurheilun nuorisoryhmien valmennustoiminta keskeytetään

Kevään seura-asutilaukset

Viikkotiedote 11 (9.-16.3.2020)

Tiedotteessa liikkareiden kevä…

T-pojat TJIG-mestareiksi!

Toivo Takanen ja Topias Muston…

Kuukausitiedote maaliskuu 2020 ja viikkotiedote 10 (2.-9.3.2020)

Tiedotteessa liikkareiden kevä…

Lasten Motonet-kuukausikisoissa 40 metrisiä ja pituutta

Eilen vuorossa olivat alle 9-v…

Toisenakin päivänä kultaa ja pronssia nuorten SM-halleista

Mika Kotiranta kulta- ja Rasmu…

Viikkotiedote 9 (24.2.-2.3.2020)

Tiedotteessa tulevista kisoist…

Hämäläinen mestaruuteen ja Auvinen pronssille Liikuntamyllyssä

Kaksi juoksumitalia nuorten SM…

24 urheilijaa nuorten SM-halleihin

Kataja poikkeuksellisen suurel…

Viikkotiedote 8 (17.-24.2.2020)

Tiedotteessa harjoitusvuoroist…

Samu heittäytyi kaksoismestariksi!

Mikkonen viikonlopun toiseen k…

Samu Mikkonen 1500 metrin hallimestaruuteen!

Ensimmäisen päivän saldona lis…

Viikkotiedote 7 (10.-17.2.2020)

Tiedotteessa kiitoksen sanat, …

Kalle Salminen 60 metrin piirinennätykseen

Kataja Indoor Gamesin valokeil…

Kuukausitiedote helmikuu 2020

Tiedotteessa tulevista kilpail…

Viikkotiedote 6 (3.-10.2.2020)

Tiedotteessa harjoitusvuoroist…

Katajalaiset vahvassa vireessä halki Suomen

Kalle 7,45, Jessican 3-loikka-…