Avauspäivän tulokset

20.1.2018

Avauspäivänä pm-halleissa pääosissa olivat pikamatkojen juoksijat, olihan 40 ja 60 metrin juoksijoille varattu aikataulusta neljä tuntia ja lähtöjen väli oli käytännössä koko ajan neljä minuuttia. Mutta kyllä kovia tuloksia nähtiin myös muissa juoksuissa, pituuskasalla, korkeudessa, kuulassa, seipäässä ja kisat avanneissa keihäskisoissa. Yhteensä omia ennätyksiä avauspäivänä nähtiin huikeat 430 kappaletta.
Ohessa avauspäivän parhaita paloja sarjoittain sekä Katajalaiset mestarit:

Miehet
Viime kauden yllättäjä, Katajan Kalle Salminen, paransi nyt halliennätystään pituudessa muhevat 50 senttiä venyttämällä voittoon tuloksella 747. 1500 metrillä voittoon kiirehti Katajaan vuoden vaihteessa siirtynyt Vili Holopainen, jonka vahva loppuveto toi ajan 4.04,79. Jiri Karjalainen oli kisan kolmas ajalla 4.09,81.
Valtimon Vasaman Joona Kokkola oli päivän nopein mies: 60 metrin aikaan 7,02, alkuerissä meni vielä sadasosan kovempaakin.

Naiset
Sara Francis, Kiuruveden Urheilijat, kiirehti 60 metrin alkuerissä ajan 7,62 ja finaalissa mestariksi 7,66:llaan. Kolmanneksi juoksussa tuli Katajan Jaana Sieviläinen ajalla 8,09.
400 metrillä mestariksi juoksi hienolla halliennätyksellään 56,54 Lappeenrannan Urheilu-Miesten Kristiina Halonen. Naisten seipäässä tällä kaudella jo yli neljä metriä ylittänyt Laura Ollikainen (Varkauden Kenttä-Veikot) hyppäsi nyt voittoon tuloksella 380.

Miehet 19v
Mika Kotiranta tiputti 1500 metrillä viitisen sekuntia kesän ennätyksestään ja otti mestaruuden ajalla 4.08,03. Kolmoisvoiton Katajalle varmistivat Elias Kortelainen (4.32,45) ja Oskari Silvennoinen (4.41,72). Katajalle mestaruudet jäivät myös 60 metriltä ja pituudesta kun Eeki Kokkonen otti lajivoitot tuloksin 7,44 ja 6,08,

Naiset 19v
Katajalaismestareiksi ylsivät Nina Mutanen ja Siiri Silvennoinen. Nina voitti 60 metriä ajalla 8,18 (naisten alkuerissä meni jo 8,12) ja Siiri 1500 metriä (5.21,78).

Miehet 17v
Katajan Samuel Auvinen petrasi 1500 metrillä reilusti kesän ennätystään juoksemalla nyt mestariksi hienolla ajalla 4.14,59. Seipäässä mestariksi ylsi Katajan Santtu Räsänen ylittämällä 320.
60 metrillä ykkönen oli Lapinlahden Vedon Elias Sopo ajalla 7,30.

Naiset 17v
Emilia Kiiski otti Katajalaisille mestaruuden 400 metriltä juoksemalla matkan aikaan 1.05,29.
60 metrin loppukilpailu oli äärimmäisen tasainen taistelu, jossa koko kärkikolmikko alitti ensikertaa 8 sekunnin haamurajan. Voittoon kiirehti Savonlinnan Riennon Niina Karttunen parantamalla ennätystään kerralla roimasti aikaan 7,93. Hieno kisa nähtiin myös korkeuspaikalla kun voittaja Imatran Urheilijoiden Milka Riiali sekä Anni Konnu ottivat kaksoisvoiton ylittämällä molemmat 160.

Pojat 15v
60 metrillä Rasmus Lehikoinen ja Matias Ahtinen juoksivat Katajalle kaksoisvoiton ajoin 7,87 ja 8,02. 800 metrillä Katajan Niko Hukka juoksi kovan alkuvauhdin siivittämänä mestariksi ajalla 2.24,51.
Pyhäselän Urheilijoiden Niklas Hyvönen hyppäsi mestaruudet 3-loikassa (11,82) ja korkeudessa (165). Molemmissa noissa kakkoseksi tuli Katajan urheilija: 3-loikassa Matias Ahtinen (10,94) ja korkeudessa Sakari Vallius (155).

Tytöt 15v
Tytöt pistivät vielä poikiakin paremmaksi 60 metrillä, Katajalle peräti neloisvoitto. Nea Immonen voitti (8,32) ja Aada Kokko (8,38), Peppi-Rosa Penttinen (8,59) sekä Oona Majoinen (8,75) varmistivat seuraavat sijat. Kolmiloikassa Aada otti mestaruuden (10,19) ja Oona kakkossijan (10,13)
800 metrillä koko kärkiviisikko pinkoi Sm-kisarajan alle Kuopion Reippaan Jenna-Julia Kettusen (2.28,01) johdolla. Juoksun viidenneksi kiirehti Katajan Venla Häkkinen ajallaan 2.32,78.
Keihäässä Parikkalan Urheilijoiden Tara Saikkonen heitti komean voittotuloksen 41,76.

Pojat 14v
Katajan Topi Kela kiisi 60 metrin voittoon ennätyksellään 7,80. Kakkoseksi juosseen, oikeasti 12-sarjalaisen, Lapinlahden Vedon Elmer Vauhkosen 8,16 on myös erityismaininnan arvoinen. Aatu Holopainen piti Katajan kolmiloikkamainetta yllä voittamalla kisan tuloksella 10,34:llään.
800 metrillä erinomaista vauhtia ylläpiti Puumalan Virin Martti Majuri voittoajan ollessa 2.16,58.

Tytöt 14v
Katajan Siiri Luostarinen voitti 800 metriä ennätyksellään 2.41,59.
Pyhäselän Urheilijoiden Sofia Raatikainen voitti 60 metriä ja korkeuden erinomaisilla tuloksilla 8,35 ja 158. Maininnan ansaitsee myös kolmiloikkamestari, Savonlinnan Riennon Siiri Nyyssönen (10,48)-

Pojat 13v
Katajalaisista mestariksi yli Janne Oinonen, joka heitti keihäässä ykköseksi tuloksella 38,71.
Lappeenrannan Urheilu-Miesten Kasperi Vehmaa otti mestaruudet 60 metriltä (7,95) ja kolmiloikasta (10,48). 60 metrillä kovasti kampoihin pisti LU:n Eero Mauro (8,12). Mauro voitti korkeuden 150:llään.

Tytöt 13v
Imatran Urheilijoiden Meeri Riialin 60 metrin voittoaika 8,56 ja PyU:n Sara-Sofia Hyvösen korkeuden voittoon oikeuttanut tulos 145 olivat parasta antia tässä sarjassa.

Pojat 12v
60 metrillä Katajan Santeri Kekarainen juoksi ykköseksi 8,86:lla ja Roope Silvonen kolmanneksi ajalla 9,40. 1000 metrillä Santerin edelle ehti seurakaveri Valtteri Mäkelä. Poikien ajat olivat 3.26,65 ja 3.32,51. Korkeudessakin mestaruus jäi Katajalaisille Eeli Mustosen voittaessa ylitettyään 135.
Keihäspaikalla nähtiin kaikkien aikojen pisin hallikaari 12-sarjaan. Heittäjänä oli Tuupovaaran Urheilijoiden Topi Parviainen, joka tempaisi tuloksen 47,83.

Tytöt 12v
Pm-halleissa on vuosittain muutamia vakiokasvoja myös itä-Suomen ulkopuolella. Anjalan Liiton Ella Peltola näyttää tänäkin vuonna rohmuavan mestaruuksia. Avauspäivänä Ella voitti hyvillä tuloksilla 60 metriä (8,85) ja kolmiloikan (10,18). Katajan Olivia Panhelainen oli kakkonen noissa molemmissa lajeissa (8,97 ja 8,52). Maininnan arvoinen on myös Outokummun Partion Ira Hirvonen keihään voittotulos 30,15.

Pojat 11v
Katajan Topias Mustonen voitti kuulan työntämällä 2,5 kiloista kuulaa 7,89 metriä. Kuopion Reippaan Elias Vanhasen 1000 metrin voittoaika 3.22,86 on myöskin erinomainen.

Tytöt 11v
HIFK:n Adriana Kalymialaris voitti 60 metriä (9,11) ja pituuden (419). Järjestävän seuran Jonna Aalto oli pituudessa toinen (368) ja 60 metrillä kolmas (9,46).

Pojat 10v
Pyhäselän Urheilijoiden Oskari Pakarinen otti avauspäivänä kolme mestaruutta voittamalla 60 metriä, pituuden ja kuulan. Katajan Luukas Käyhkö nappasi hopeaa kuulasta tuloksella 6,39.

Tytöt 10v
Suomussalmen Rastin Emma Juntunen pinkoi 60 metrillä ylivoimaiseen voittoon hienolla ajalla 9,29. Emma voitti myös pituuden ja kuulan.

Pojat 9v
40 metrillä Toivo Takanen kiirehti ylivoimaiseen voittoon 6,85:llään ja Samuel Ahtinen varmisti Katajan kaksoisvoiton 7,44:llä. Huomioitavaa on myös se, että Toivo on vielä vuoden alaikäinen 9-vuotiaiden sarjaan. Samuel otti puolestaan mestaruuden 1000 metrillä. Myös pituudessa nähtiin Katajalainen mestari kun Leevi Partanen venytti 310.

Tytöt 9v
1000 metrillä mestariksi juoksi Katajan Noora Hukka hienolla ajalla 3.59,10.

 

Tulokset

Pm-hallit
Joensuun Kataja
20.01.2018

M 60m
Loppukilpailu
1) Joona Kokkola ValtVa 7,02
2) Santeri Örn PolvijU 7,04
3) Joonas Liukkonen JuvU 7,30
4) Ilpo Kantanen SujV 7,34
5) Henri Kangasniemi IkaalU 7,56
6) Topi Julkunen JuvU 7,58

1) Joona Kokkola ValtVa 7,02
2) Santeri Örn PolvijU 7,04
3) Joonas Liukkonen JuvU 7,30
4) Ilpo Kantanen SujV 7,34
5) Henri Kangasniemi IkaalU 7,56
6) Topi Julkunen JuvU 7,58


Alkuerät erä 1
1) Joona Kokkola ValtVa 7,01q
2) Santeri Örn PolvijU 7,05q
3) Ilpo Kantanen SujV 7,35q
4) Henri Kangasniemi IkaalU 7,51q
5) Juhani Ryynänen JuuU 9,30

Alkuerät erä 2
1) Joonas Liukkonen JuvU 7,28q
2) Topi Julkunen JuvU 7,59q
Ville Hyttinen KuopRei DQ


N 60m
Loppukilpailu
1) Sara Francis KiuU 7,66
2) Laura Ollikainen VarkKV 8,02
3) Jaana Sieviläinen JoensKa 8,09
4) Juulia Julkunen KuopRei 8,23
5) Katriina Mäyrä ImU 8,39
6) Susanna Seppänen JyväskKU 8,48

1) Sara Francis KiuU 7,66
2) Laura Ollikainen VarkKV 8,02
3) Jaana Sieviläinen JoensKa 8,09
4) Juulia Julkunen KuopRei 8,23
5) Katriina Mäyrä ImU 8,39
6) Susanna Seppänen JyväskKU 8,48


Alkuerät erä 1
1) Juulia Julkunen KuopRei 8,26q
2) Katriina Mäyrä ImU 8,38q
3) Mette Ukkonen MiKV 8,48
4) Bettiina Kiiskinen PyhäsU 8,62
5) Laura Lundberg VarkKV 8,85
Nina Mutanen JoensKa 8,12

Alkuerät erä 2
1) Laura Ollikainen VarkKV 8,03q
2) Jaana Sieviläinen JoensKa 8,20q
3) Susanna Seppänen JyväskKU 8,42q
4) Heta Rundelin VarkKV 8,52
5) Susanna Savolainen KuRe 8,59

Alkuerät erä 3
1) Sara Francis KiuU 7,62q
2) Janika Heikkinen VarkKV 8,59
Ella Kumpulainen SavR DNS
Isla Hahl KuopRei DNS
Jessica Miettinen JoeK DQ


M 400m
Loppukilpailu
1) Aki Ruotsalainen LUM 55,03
2) Niko Heikkilä IitPy 57,77
3) Arto Rokkonen LipT 1.02,51
4) Pekka Lyytinen SU41 1.03,00


N 400m
Loppukilpailu
1) Kristiina Halonen LappUM 56,54
2) Reetta Joronen SavR 59,06
3) Annina Walling SavR 1.01,08
4) Ella Kumpulainen SavR 1.02,06


M 1500m
Loppukilpailu
1) Vili Holopainen JoeK 4.04,79
2) Sami Maamela AnjLi 4.06,69
3) Jiri Karjalainen JoensKa 4.09,81
4) Väinö Klemola KuopRei 4.12,00
5) Teemu Ruippo JoensKa 4.13,00
6) Roope Reponen JoensKa 4.20,69
7) Jukka Rahkonen PolvijU 4.24,63
Aaro Asikainen JoensKa DNS


N 1500m
Loppukilpailu
1) Jasmin Tukiainen PyhU 5.20,57


M Seiväs
Loppukilpailu
1) Tuomo Paavola SiiP 330
280 300 320 330 340
o o xxo o xxx

 

N Seiväs
Loppukilpailu
1) Laura Ollikainen VarkKV 380
340 350 360 370 380 390
o o o o o xxx

 

M Pituus
Loppukilpailu
1) Kalle Salminen JoeK 7,47
7,47 7,18 7,02 7,05 5,87 7,09

2) Henri Kangasniemi IkaalU 6,15
5,99 6,15 5,02 - - -

3) Arto Rokkonen LipT 5,07
4,57 4,96 5,07 - - -

4) Juhani Ryynänen JuuU 4,30
4,09 4,06 4,19 4,29 4,19 4,30

 

N Pituus
Loppukilpailu
1) Janika Heikkinen VarkKV 5,14
4,88 x x x 4,99 5,14

2) Mette Ukkonen MiKV 5,11
4,90 5,11 5,10 5,07 5,06 4,81

3) Anni Kaukola KuopRei 5,06
4,90 x 4,82 5,01 5,06 x

4) Juulia Julkunen KuopRei 5,02
x 5,01 x 5,02 x 4,90

5) Susanna Savolainen KuRe 4,97
x 4,97 4,90 4,89 x x

6) Bettiina Kiiskinen PyhäsU 3,77
3,68 3,76 3,57 3,46 3,77 x

Emmi Mäkinen JyväskKU DNS

Isla Hahl KuopRei DNS

 


P9 40m
Loppukilpailu
1) Toivo Takanen JoeK 6,85
2) Samuel Ahtinen JoensKa 7,44
3) Niro Immonen PyhU 7,48
4) Eppu Ahvenainen LieksU 7,68
5) Leevi Partanen JoeK 7,83
6) Jimi Ahvenainen LieksU 8,02

1) Toivo Takanen JoeK 6,85
2) Samuel Ahtinen JoensKa 7,44
3) Niro Immonen PyhU 7,48
4) Eppu Ahvenainen LieksU 7,68
5) Leevi Partanen JoeK 7,83
6) Jimi Ahvenainen LieksU 8,02


Alkuerät erä 1
1) Niro Immonen PyhU 7,48q
2) Samuel Ahtinen JoensKa 7,51q
3) Leevi Partanen JoeK 7,57q
4) Eppu Ahvenainen LieksU 7,59q
5) Aamos Pikkarainen PyhäsU 8,21

Alkuerät erä 2
1) Jimi Ahvenainen LieksU 7,90q
2) Antti Hiltunen JuuanU 8,00
3) Jami Kukkonen JuuanU 9,19
4) Kristian Rossi JoeK 9,32
Arttu Kylmänen PyhäsU DNS

Alkuerät erä 3
1) Toivo Takanen JoeK 6,95q
2) Aleksis Kivelä PolvijU 8,06
3) Paavo Maaninka PyhäsU 8,16
4) Paavo Simonen JoensKa 8,50
5) Patrik Hirvonen JoensKa 8,78


T9 40m
Loppukilpailu
1) Maiju Saraniemi LieU 7,16
2) Krista Martikainen PyhU 7,17
3) Pinja Stenberg PyhU 7,31
4) Siiri Kontkanen PyhäsU 7,40
5) Emma Räsänen JoeK 7,48
6) Jade Nousiainen PyhU 8,07

1) Maiju Saraniemi LieU 7,16
2) Krista Martikainen PyhU 7,17
3) Pinja Stenberg PyhU 7,31
4) Siiri Kontkanen PyhäsU 7,40
5) Emma Räsänen JoeK 7,48
6) Jade Nousiainen PyhU 8,07


Alkuerät erä 1
1) Pinja Stenberg PyhU 7,45q
2) Krista Martikainen PyhU 7,47q
3) Siiri Kontkanen PyhäsU 7,52q
4) Jade Nousiainen PyhU 7,62q
5) Heini Kuronen PyhäsU 7,94
6) Inca Räty PyhäsU 8,67

Alkuerät erä 2
1) Maiju Saraniemi LieU 7,43q
2) Ida-Liina Hyvönen PyhU 7,85
3) Vinka Pyylampi JoensKa 8,60
Meri-Tuuli Tukiainen PyhäsU DNS
Noora Hukka JoeK DNS

Alkuerät erä 3
1) Emma Räsänen JoeK 7,58q
2) Ronja Eronen PyhU 7,69
3) Miina Vatanen JoensKa 7,93
4) Mette Oinonen JoensKa 8,00
5) Elina Hiltunen JuuanU 8,97


P9 1000m
Loppukilpailu
1) Samuel Ahtinen JoensKa 3.57,65
2) Peetu Kovero OutP 4.14,61
3) Voitto Voutilainen JoensKa 4.21,73
4) Aleksis Kivelä PolvijU 4.24,73
5) Aamos Pikkarainen PyhäsU 4.26,95
6) Antti Hiltunen JuuanU 4.46,83
7) Paavo Simonen JoensKa 4.53,03
8) Jami Kukkonen JuuanU 4.53,77
Arttu Kylmänen PyhäsU DNS


T9 1000m
Loppukilpailu
1) Noora Hukka JoeK 3.59,10
2) Pinja Stenberg PyhU 4.10,18
3) Heini Kuronen PyhäsU 4.11,07
4) Krista Martikainen PyhU 4.23,33
5) Vinka Pyylampi JoensKa 4.50,81
6) Miina Vatanen JoensKa 5.05,66
7) Elina Hiltunen JuuanU 5.07,56
8) Ronja Eronen PyhU 5.09,48
Inca Räty PyhäsU DNS


P9 Pituus
Loppukilpailu
1) Leevi Partanen JoeK 3,10
3,10 3,07 3,07 3,10

2) Eppu Ahvenainen LieksU 2,92
2,92 2,74 2,79 2,92

3) Toivo Takanen JoeK 2,73
2,67 2,73 2,51 2,73

4) Aleksis Kivelä PolvijU 2,60
2,43 2,56 2,28 2,60

5) Peetu Kovero OutP 2,58
2,58 2,32 2,26 2,58

6) Paavo Maaninka PyhäsU 2,56
2,49 2,40 2,29 2,56

7) Niro Immonen PyhU 2,47
2,38 2,42 2,47 2,47

8) Jimi Ahvenainen LieksU 2,47
2,47 2,25 2,34 2,47

9) Aamos Pikkarainen PyhäsU 2,45
2,28 2,44 2,45 2,45

10) Paavo Simonen JoensKa 2,22
2,22 1,87 2,21 2,22

11) Severi Inkinen PolU 2,16
2,13 2,16 1,98 2,16

12) Kristian Rossi JoeK 2,03
1,93 2,03 1,80 2,03

Arttu Kylmänen PyhäsU DNS


T9 Pituus
Loppukilpailu
1) Pinja Stenberg PyhU 3,30
2,86 2,88 3,30 3,17

2) Krista Martikainen PyhU 3,15
3,05 3,15 2,95 2,81

3) Maiju Saraniemi LieU 3,11
2,97 2,99 3,02 3,11

4) Jade Nousiainen PyhU 2,88
2,88 2,72 2,77 2,77

5) Mette Oinonen JoensKa 2,80
2,80 2,74 2,66 2,75

6) Ida-Liina Hyvönen PyhU 2,70
x 2,69 2,70 2,70

7) Ronja Eronen PyhU 2,66
2,53 2,57 2,65 2,66

8) Heini Kuronen PyhäsU 2,66
2,27 2,66 2,57 2,40

9) Miina Vatanen JoensKa 2,56
2,47 2,56 2,47 2,06

10) Inca Räty PyhäsU 2,37
x 2,37 2,21 2,17

11) Vinka Pyylampi JoensKa 2,18
2,18 1,98 1,75 1,73

 

P9 Kuula
Loppukilpailu
1) Paavo Maaninka PyhäsU 6,84
6,84 5,92 5,33 5,84

2) Eppu Ahvenainen LieksU 5,39
5,01 5,15 5,39 4,55

3) Severi Inkinen PolU 5,02
3,23 4,31 5,02 4,45

4) Aamos Pikkarainen PyhäsU 4,97
4,35 4,97 4,49 4,94

5) Jimi Ahvenainen LieksU 4,82
4,60 4,18 4,82 4,54

6) Leevi Partanen JoeK 4,79
4,79 4,06 3,58 4,34

7) Niro Immonen PyhU 3,88
3,88 3,54 x 3,82

8) Paavo Simonen JoensKa 3,74
2,96 3,68 3,74 3,59

9) Kristian Rossi JoeK 2,45
2,35 2,22 2,43 2,45

 

T9 Kuula
Loppukilpailu
1) Ida-Liina Hyvönen PyhU 5,14
4,92 5,12 5,14 5,02

2) Maiju Saraniemi LieU 4,96
4,09 4,69 4,96 4,58

3) Krista Martikainen PyhU 4,33
4,29 4,31 4,33 4,25

4) Mette Oinonen JoensKa 3,63
3,63 3,34 3,39 3,63

5) Jade Nousiainen PyhU 3,61
3,22 3,28 3,61 3,36

6) Miina Vatanen JoensKa 3,47
3,40 2,48 3,47 3,45

7) Inca Räty PyhäsU 3,45
x 2,78 3,45 3,39

 

P10 60m
Loppukilpailu
1) Oskari Pakarinen PyhäsU 9,59
2) Paavo Laasanen SiilPo 9,68
3) Renne Kankkunen LipTai 9,88
4) Topias Juntunen PyhU 10,12
5) Luukas Käyhkö JoensKa 10,65
6) Onni Ohvanainen PyhU 11,21


T10 60m
Loppukilpailu
1) Emma Juntunen SuoR 9,29q
2) Melissa Vanhanen KuopRei 10,30q
3) Venla Koponen PyhäsU 10,60q
4) Jasmin Huuho PyhäsU 10,76q
5) Karla Käräjähonka JoensKa 11,10q
6) Nea Nevalainen PyhU 12,05q


P10 1000m
Loppukilpailu
1) Renne Kankkunen LipTai 3.47,37
2) Antto Halonen JuuJ 3.58,28
3) Topias Juntunen PyhU 3.58,76
4) Luukas Käyhkö JoensKa 4.02,54
5) Leevi Tanskanen PolU 4.10,00
6) Janne Piipponen PyhU 4.11,82
7) Miko Karttunen JuuanU 4.13,41


T10 1000m
Loppukilpailu
1) Marianne Puustinen PyhäsU 3.52,02
2) Melissa Vanhanen KuopRei 3.58,28
3) Venla Koponen PyhäsU 4.16,70


P10 Pituus
Loppukilpailu
1) Oskari Pakarinen PyhäsU 3,84
3,84 3,76 3,69 3,56

2) Paavo Laasanen SiilPo 3,54
3,29 3,54 3,40 3,39

3) Topias Juntunen PyhU 3,37
3,29 3,37 3,08 3,05

4) Luukas Käyhkö JoensKa 3,35
3,35 3,00 3,27 3,34

5) Renne Kankkunen LipTai 3,25
3,25 2,99 3,11 3,16

6) Antto Halonen JuuJ 3,07
3,00 2,68 3,07 2,42

7) Onni Ohvanainen PyhU 2,66
2,60 x 2,66 2,57

8) Miko Karttunen JuuanU 2,59
x 2,58 2,59 x

9) Leevi Tanskanen PolU 2,47
2,20 2,32 2,47 2,09

Aapo Rautiainen KiihtU DNS


T10 Pituus
Loppukilpailu
1) Emma Juntunen SuoR 3,75
3,52 3,66 3,75 3,61

2) Jasmin Huuho PyhäsU 3,37
3,37 3,31 3,24 3,21

3) Melissa Vanhanen KuopRei 3,17
3,02 3,12 3,17 3,08

4) Karla Käräjähonka JoensKa 3,00
2,56 2,68 2,49 3,00

5) Marianne Puustinen PyhäsU 2,89
2,85 x 2,89 2,88

6) Venla Koponen PyhäsU 2,88
2,69 2,82 2,51 2,88

7) Nea Nevalainen PyhU 1,94
1,90 1,78 1,78 1,94

 

P10 Kuula
Loppukilpailu
1) Oskari Pakarinen PyhäsU 6,76
6,76 6,43 6,16 x

2) Luukas Käyhkö JoensKa 6,39
6,39 x x x

3) Antto Halonen JuuJ 5,90
5,80 5,90 5,40 5,25

4) Paavo Laasanen SiilPo 4,78
4,26 4,77 x 4,78

5) Onni Ohvanainen PyhU 4,54
x 4,20 4,12 4,54

 

T10 Kuula
Loppukilpailu
1) Emma Juntunen SuoR 6,18
5,76 5,75 6,01 6,18

2) Jasmin Huuho PyhäsU 6,08
5,16 5,78 6,08 5,80

3) Karla Käräjähonka JoensKa 5,06
4,61 4,77 4,77 5,06

4) Titta Martikainen LieU 4,94
4,71 4,82 4,52 4,94

5) Venla Koponen PyhäsU 4,72
4,64 4,51 4,25 4,72

6) Melissa Vanhanen KuopRei 4,35
4,29 4,35 4,06 4,18

7) Nea Nevalainen PyhU 3,41
2,47 2,92 2,92 3,41

 

P11 60m
Loppukilpailu
1) Otso Nyyssönen SavR 9,07
2) Elias Vanhanen KuopRei 9,08
3) Eevert Happonen KuopRei 9,48
4) Onni Nyyssönen SavR 9,49
5) Petja Tanskanen PolvijU 9,71
6) Luca Räty PyhäsU 10,19

1) Otso Nyyssönen SavR 9,07
2) Elias Vanhanen KuopRei 9,08
3) Eevert Happonen KuopRei 9,48
4) Onni Nyyssönen SavR 9,49
5) Petja Tanskanen PolvijU 9,71
6) Luca Räty PyhäsU 10,19


Alkuerät erä 1
1) Elias Vanhanen KuopRei 9,20q
2) Petja Tanskanen PolvijU 9,61q
3) Eevert Happonen KuopRei 9,63q
4) Luukas Karppinen LipT 10,66
Miro Kettunen PyhU DNS

Alkuerät erä 2
1) Otso Nyyssönen SavR 9,38q
2) Onni Nyyssönen SavR 9,60q
3) Luca Räty PyhäsU 9,86q
4) Topias Mustonen JoensKa 10,13
5) Roope Matveinen JoensKa 10,73


T11 60m
Loppukilpailu
1) Adriana Kalymialaris HIFK 9,11
2) Jenni Väänänen HämeenlTa 9,40
3) Jonna Aalto JoensKa 9,46
4) Elina Likhanova LipT 9,84
5) Viinu Wetterstrand PyhäsU 9,98
6) Nea Nousiainen PyhäsU 10,19

1) Adriana Kalymialaris HIFK 9,11
2) Jenni Väänänen HämeenlTa 9,40
3) Jonna Aalto JoensKa 9,46
4) Elina Likhanova LipT 9,84
5) Viinu Wetterstrand PyhäsU 9,98
6) Nea Nousiainen PyhäsU 10,19


Alkuerät erä 1
1) Adriana Kalymialaris HIFK 9,15q
2) Elina Likhanova LipT 9,75q
3) Viinu Wetterstrand PyhäsU 9,97q
4) Henna Korhonen VarpVi 10,72
Heli Puustinen PyhäsU DNS

Alkuerät erä 2
1) Jenni Väänänen HämeenlTa 9,52q
2) Iina Kukkonen JuuanU 10,10
3) Lilia Kokkonen PolU 10,19
4) Aino Kiiskinen PyhäsU 10,29
5) Vilma Vatanen JoensKa 10,50

Alkuerät erä 3
1) Jonna Aalto JoensKa 9,46q
2) Nea Nousiainen PyhäsU 10,04q
3) Elina Ruusuvuori LipT 10,08
4) Iiris Voutilainen JoensKa 10,16
5) Emma Kröger JoeK 11,02


P11 1000m
Loppukilpailu
1) Elias Vanhanen KuopRei 3.22,86
2) Topias Mustonen JoensKa 3.49,32
3) Luca Räty PyhäsU 3.52,50
4) Miro Kettunen PyhU 3.55,12
5) Roope Matveinen JoensKa 4.34,76


T11 1000m
Loppukilpailu
1) Iina Kukkonen JuuanU 3.56,63
2) Nella Voutilainen JoensKa 3.56,66
3) Aino Kiiskinen PyhäsU 4.01,09
4) Emma Kröger JoeK 4.16,93
5) Vilma Vatanen JoensKa 4.30,19


P11 Pituus
Loppukilpailu
1) Elias Vanhanen KuopRei 4,26
4,15 4,21 4,26 4,18

2) Otso Nyyssönen SavR 3,99
3,92 3,99 x 3,67

3) Topias Mustonen JoensKa 3,93
3,93 3,77 3,82 3,93

4) Onni Nyyssönen SavR 3,85
3,85 3,84 3,83 3,85

5) Eevert Happonen KuopRei 3,71
3,61 3,71 3,55 3,62

6) Petja Tanskanen PolvijU 3,57
3,21 3,57 2,75 3,41

7) Roope Matveinen JoensKa 3,21
3,15 3,21 3,10 3,11

8) Luukas Karppinen LipT 3,11
2,85 3,08 3,11 3,11

 

T11 Pituus
Loppukilpailu
1) Adriana Kalymialaris HIFK 4,19
4,17 4,06 3,55 4,19

2) Jonna Aalto JoensKa 3,68
3,68 3,52 3,55 3,51

3) Jenni Väänänen HämeenlTa 3,66
3,56 3,64 3,51 3,66

4) Viinu Wetterstrand PyhäsU 3,50
3,46 3,27 3,49 3,50

5) Vilma Vatanen JoensKa 3,49
3,34 3,40 3,49 3,24

6) Aino Kiiskinen PyhäsU 3,45
3,41 3,45 2,67 3,16

7) Iina Kukkonen JuuanU 3,37
x 3,24 3,25 3,37

8) Elina Ruusuvuori LipT 3,34
3,33 3,34 3,21 3,04

9) Iiris Voutilainen JoensKa 3,31
3,31 3,17 3,27 3,23

10) Elina Likhanova LipT 3,19
3,08 x 3,19 2,74

11) Lilia Kokkonen PolU 3,17
2,90 2,86 x 3,17

12) Nella Voutilainen JoensKa 3,13
2,96 3,10 3,07 3,13

13) Noora Kakkonen PolU 2,89
2,89 2,81 2,79 2,81

14) Nea Nousiainen PyhäsU 2,87
x x 2,87 2,84

15) Emma Kröger JoeK 2,79
2,71 2,72 2,60 2,79

 

P11 Kuula
Loppukilpailu
1) Topias Mustonen JoensKa 7,89
x 7,89 7,26 6,85

2) Elias Vanhanen KuopRei 6,85
6,38 6,72 6,64 6,85

3) Roope Matveinen JoensKa 5,74
5,59 5,74 5,70 5,23

 

T11 Kuula
Loppukilpailu
1) Jenni Väänänen HämeenlTa 7,14
6,98 6,95 7,14 6,55

2) Iiris Voutilainen JoensKa 6,28
6,28 5,40 5,78 5,60

3) Vilma Vatanen JoensKa 5,76
5,30 5,76 5,48 5,27

4) Henna Korhonen VarpVi 5,38
4,73 4,71 5,38 4,83

5) Noora Kakkonen PolU 5,11
4,22 5,11 4,92 4,67

6) Elina Ruusuvuori LipT 4,80
4,26 4,32 4,47 4,80

 

P12 60m
Loppukilpailu
1) Santeri Kekarainen JoensKa 8,86
2) Toni Juntunen PyhäsU 9,32
3) Roope Silvonen JoensKa 9,40
4) Niklas Nykyri JoensKa 9,41
5) Samu Miettinen SiilPo 9,42
6) Aku Alastalo PyhU 9,60

1) Santeri Kekarainen JoensKa 8,86
2) Toni Juntunen PyhäsU 9,32
3) Roope Silvonen JoensKa 9,40
4) Niklas Nykyri JoensKa 9,41
5) Samu Miettinen SiilPo 9,42
6) Aku Alastalo PyhU 9,60


Alkuerät erä 1
1) Santeri Kekarainen JoensKa 8,95q
2) Roope Silvonen JoensKa 9,39q
3) Aku Alastalo PyhU 9,56q
4) Milo Kuivalainen PyhU 9,62
5) Soini Ripatti SavR 9,79
6) Niklas Hyvärinen PolU 9,81

Alkuerät erä 2
1) Niklas Nykyri JoensKa 9,30q
2) Toni Juntunen PyhäsU 9,37q
3) Samu Miettinen SiilPo 9,40q
4) Eeli Mustonen JoensKa 9,73
5) Tatu Rantala PolU 9,97
6) Tuukka Viinisalo JoensKa 10,71


T12 60m
Loppukilpailu
1) Ella Peltola AnjLi 8,85
2) Olivia Panhelainen JoensKa 8,97
3) Nea Savolainen MaanMa 9,11
4) Ira Hirvonen OutP 9,58
5) Sara Martikainen PyhäsU 9,69
6) Kiira Kiiskinen JoensKa 9,89

1) Ella Peltola AnjLi 8,85
2) Olivia Panhelainen JoensKa 8,97
3) Nea Savolainen MaanMa 9,11
4) Ira Hirvonen OutP 9,58
5) Sara Martikainen PyhäsU 9,69
6) Kiira Kiiskinen JoensKa 9,89


Alkuerät erä 1
1) Olivia Panhelainen JoensKa 9,02q
2) Sara Martikainen PyhäsU 9,64q
3) Kiira Kiiskinen JoensKa 9,71q
4) Oona Kareinen TuupovU 9,82
5) Venla Simonen JoensKa 10,15

Alkuerät erä 2
1) Ella Peltola AnjLi 9,00q
2) Nea Savolainen MaanMa 9,27q
3) Ira Hirvonen OutP 9,57q
4) Vilma Issakainen PyhU 10,21
5) Mette Nevalainen TuupovU 10,43
Aada Rautiainen KiihtU DNS


P12 1000m
Loppukilpailu
1) Valtteri Mäkelä JoeK 3.26,65
2) Santeri Kekarainen JoensKa 3.32,51
3) Toni Juntunen PyhäsU 3.32,52
4) Milo Kuivalainen PyhU 3.34,22
5) Eeli Mustonen JoensKa 3.35,46
6) Tuukka Viinisalo JoensKa 3.47,89


T12 1000m
Loppukilpailu
1) Nea Savolainen MaanMa 3.45,58
2) Noora Tiilikainen PyhU 3.50,61
3) Venla Simonen JoensKa 4.00,73
4) Mette Nevalainen TuupovU 4.03,33
Aada Rautiainen KiihtU DNS


P12 Korkeus
Loppukilpailu
1) Eeli Mustonen JoensKa 135
115 120 125 130 135 140
o o o o xxo xxx

2) Aku Alastalo PyhU 125
115 120 125 130
o o o xxx

 

T12 Korkeus
Loppukilpailu
1) Ira Hirvonen OutP 130
115 120 125 130 135
o o o o xxx

2) Sara Martikainen PyhäsU 125
105 110 115 120 125 130
o o o o xo xxx

3) Jonna Korhonen VarpVi 120
110 115 120
o o o

4) Noora Tiilikainen PyhU 115
105 110 115 120
o o o xxx

5) Kiira Kiiskinen JoensKa 115
105 110 115 120
xo xo o xx

Aada Rautiainen KiihtU


P12 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Topi Parviainen TuupovU 9,07
8,64 9,07 8,42 x

2) Eeli Mustonen JoensKa 8,20
8,20 - - -

3) Samu Miettinen SiilPo 8,10
7,90 8,10 7,92 x

4) Juho Eskelinen TuupovU 7,65
7,62 7,65 7,63 x

5) Soini Ripatti SavR 7,61
x x 7,61 x

6) Niklas Hyvärinen PolU 7,31
7,31 6,97 6,90 6,87

7) Tatu Rantala PolU 7,22
6,96 6,83 7,03 7,22

Niklas Nykyri JoensKa DNS


T12 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Ella Peltola AnjLi 10,18
9,58 10,18 - -

2) Olivia Panhelainen JoensKa 8,52
8,52 x x x

3) Ira Hirvonen OutP 8,35
8,35 8,07 7,82 x

4) Oona Kareinen TuupovU 8,12
7,83 8,12 7,73 8,09

5) Sara Martikainen PyhäsU 8,11
7,84 8,11 7,78 7,73

6) Jonna Korhonen VarpVi 7,98
7,98 7,94 7,94 x

7) Mette Nevalainen TuupovU 6,66
6,66 6,11 x 6,40

8) Sallamari Leskinen LipT 6,31
x x 6,31 x

Veera Koponen PyhU DNS


P12 Keihäs
Loppukilpailu
1) Topi Parviainen TuupovU 47,83
42,01 43,02 44,17 47,83

2) Juho Eskelinen TuupovU 33,05
33,05 30,79 x 30,46

3) Eeli Mustonen JoensKa 29,64
29,47 24,35 x 29,64

4) Samu Miettinen SiilPo 24,01
23,85 24,01 22,77 22,59

5) Tatu Rantala PolU 15,19
10,54 12,29 15,19 14,90

6) Roni Nevalainen LipT 12,00
x x 12,00 11,60

 

T12 Keihäs
Loppukilpailu
1) Ira Hirvonen OutP 30,15
26,27 28,00 30,15 28,92

2) Fanny Taira KurR 30,03
30,03 28,51 27,82 26,42

3) Jonna Korhonen VarpVi 20,00
18,81 19,72 18,68 20,00

4) Noora Tiilikainen PyhU 17,43
16,16 17,43 16,10 16,41

5) Netta Martikainen LieU 16,20
14,88 15,42 16,20 15,13

6) Kiira Kiiskinen JoensKa 14,03
11,86 11,91 14,03 12,36

7) Veera Koponen PyhU 13,04
9,93 10,92 10,39 13,04

8) Sallamari Leskinen LipT 12,34
11,19 11,39 10,99 12,34

 

P13 60m
Loppukilpailu
1) Kasperi Vehmaa LappUM 7,95
2) Eero Mauro LieU 8,12
3) Rasmus Vehmaa LappUM 8,42
4) Jesse Kinnunen JoeK 9,18
5) Veeti Paavola SiilPo 9,63
Roope Maaninka PyhU DNS

1) Kasperi Vehmaa LappUM 7,95
2) Eero Mauro LieU 8,12
3) Rasmus Vehmaa LappUM 8,42
4) Jesse Kinnunen JoeK 9,18
5) Veeti Paavola SiilPo 9,63
Roope Maaninka PyhU DNS


Alkuerät erä 1
1) Rasmus Vehmaa LappUM 8,42q
2) Eero Mauro LieU 8,54q
3) Roope Maaninka PyhU 9,14q
4) Miro Mutanen PolU 9,67
5) Mico Räty PyhäsU 9,82

Alkuerät erä 2
1) Kasperi Vehmaa LappUM 8,14q
2) Jesse Kinnunen JoeK 9,26q
3) Veeti Paavola SiilPo 9,50q
4) Niilo Käyhkö JoensKa 9,79
Aatu Hartikainen SavR DNS
Elmer Vauhkonen LalV DNS


T13 60m
Loppukilpailu
1) Meeri Riiali ImU 8,56
2) Emmi Heikkinen SuomRa 8,61
3) Aada Heiskanen SavR 8,82
4) Anni Liuska SuoR 9,10
5) Sesilia Jolkkonen PolvijU 9,27
6) Eevi Kettunen PolU 9,63

1) Meeri Riiali ImU 8,56
2) Emmi Heikkinen SuomRa 8,61
3) Aada Heiskanen SavR 8,82
4) Anni Liuska SuoR 9,10
5) Sesilia Jolkkonen PolvijU 9,27
6) Eevi Kettunen PolU 9,63


Alkuerät erä 1
1) Aada Heiskanen SavR 8,81q
2) Anni Liuska SuoR 9,26q
3) Eevi Kettunen PolU 9,54q
4) Enni Heikkinen LipT 9,64
5) Hertta Karppinen LipT 10,29

Alkuerät erä 2
1) Emmi Heikkinen SuomRa 8,67q
2) Meeri Riiali ImU 8,71q
3) Sesilia Jolkkonen PolvijU 9,26q
4) Krista Karttunen PolU 9,66
5) Aino Eronen JuuanU 10,07


P13 1000m
Loppukilpailu
1) Roope Turunen PyhU 3.32,21
2) Mico Räty PyhU 3.37,00
3) Niilo Käyhkö JoensKa 3.53,23
4) Jesse Kinnunen JoeK 3.56,89


T13 1000m
Loppukilpailu
1) Riikka Jokinen PyhU 3.30,33
2) Eevi Kettunen PolU 3.54,82
3) Aino Eronen JuuanU 4.17,66
4) Enni Heikkinen LipT 4.29,65
5) Tuuli Saraniemi LieU 4.36,66
Sesilia Jolkkonen PolvijU DNS


P13 Korkeus
Loppukilpailu
1) Eero Mauro LieU 150
125 130 135 140 145 150 153
o o o o xo xo xxx

2) Roope Maaninka PyhU 130
120 130 135
o xxo xxx

3) Veeti Paavola SiilPo 125
110 115 120 125 130
o o o o xxx

4) Miro Mutanen PolU 120
110 115 120 125
xo o xo xxx

Aatu Hartikainen SavR


T13 Korkeus
Loppukilpailu
1) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 145
120 125 130 135 140 145 148
o o o o o o xxx

2) Riikka Jokinen PyhU 135
115 120 125 130 135 140
o o o o o xxx

3) Sesilia Jolkkonen PolvijU 125
100 105 110 115 120 125 130
o o o xo o o xxx

4) Eevi Kettunen PolU 110
100 105 110 115
o o o xxx

5) Hertta Karppinen LipT 100
90 95 100 105
o o xo xxx

 

P13 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Kasperi Vehmaa LappUM 10,48
10,48 10,18 10,20 10,17

2) Eero Mauro LieU 9,43
9,43 9,38 9,23 x

3) Veeti Paavola SiilPo 8,52
8,31 8,49 8,25 8,52

4) Niilo Käyhkö JoensKa 7,88
7,88 7,53 7,47 7,35

 

T13 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 8,89
8,89 8,83 8,84 8,65

2) Riikka Jokinen PyhU 8,65
8,22 8,41 8,65 8,24

3) Aino Pyykkö LieksU 7,65
7,65 7,08 x 7,31

4) Krista Karttunen PolU 7,09
x 6,78 6,81 7,09

Viola Wiberg JoensKa DNS


P13 Keihäs
Loppukilpailu
1) Janne Oinonen JoensKa 38,71
37,37 38,71 38,71 37,97

2) Roope Maaninka PyhU 34,66
31,69 29,11 34,66 32,98

3) Niilo Käyhkö JoensKa 30,86
24,50 27,69 27,69 30,86

4) Ville Mäkinen LipT 26,86
26,58 26,86 25,98 x

5) Miro Mutanen PolU 19,84
18,92 18,67 18,67 19,84

 

T13 Keihäs
Loppukilpailu
1) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 28,81
28,81 27,81 28,37 28,24

2) Elina Valta PyhU 24,13
20,55 17,69 19,35 24,13

3) Tuuli Saraniemi LieU 22,71
19,03 17,18 19,31 22,71

 

P14 60m
Loppukilpailu
1) Topi Kela JoensKa 7,80
2) Elmer Vauhkonen LalV 8,16
3) Aatu Holopainen JoensKa 8,44
4) Lassi Valta PyhU 8,59
5) Topi Karppinen JoensKa 9,00 

T14 60m
Loppukilpailu
1) Sofia Raatikainen PyhU 8,35
2) Lotta Virtanen PieksVe 8,54
3) Nelli Ruottinen PyhU 8,78
4) Tiia Säde JoensKa 8,83
5) Reetta Ryynänen PyhU 9,19
6) Peppi Laurila KuopRei 9,27

1) Sofia Raatikainen PyhU 8,35
2) Lotta Virtanen PieksVe 8,54
3) Nelli Ruottinen PyhU 8,78
4) Tiia Säde JoensKa 8,83
5) Reetta Ryynänen PyhU 9,19
6) Peppi Laurila KuopRei 9,27


Alkuerät erä 1
1) Lotta Virtanen PieksVe 8,50q
2) Nelli Ruottinen PyhU 8,80q
3) Emma Halonen SavR 9,20
4) Milla Puustinen PyhU 9,37
5) Milla Lepistö SavR 9,74

Alkuerät erä 2
1) Sofia Raatikainen PyhU 8,37q
2) Tiia Säde JoensKa 8,90q
3) Reetta Ryynänen PyhU 9,14q
4) Peppi Laurila KuopRei 9,17q
5) Oona Rimpilä JoeK 9,92
Alina Tuomela KuopRei DQ


P14 800m
Loppukilpailu
1) Martti Majuri PuumVi 2.16,58
2) Jimi Alastalo PyhU 2.37,58


T14 800m
Loppukilpailu
1) Siiri Luostarinen JoensKa 2.41,59
2) Cindy Ahponen PyhU 2.46,57
3) Oona Rimpilä JoeK 3.08,68


P14 Korkeus
Loppukilpailu
1) Lassi Valta PyhU 145
120 125 130 135 140 145 150
o xo o o o xxo xxx

2) Topi Karppinen JoensKa 135
115 120 125 130 135 140
o o o o o xxx

Roope Kettunen JoensKa


T14 Korkeus
Loppukilpailu
1) Sofia Raatikainen PyhU 158
140 145 150 155 158 160
o o o o xo xxx

2) Emma Kammonen SiilPo 145
135 140 145 150
o o o xxx

3) Siiri Nyyssönen SavR 140
135 140
o xo

4) Stina Pesonen KuopRei 140
135 140
o xxo

5) Milla Lepistö SavR 130
115 120 125 130 135
o o o xo xxx

 

P14 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Aatu Holopainen JoensKa 10,34
10,34 9,91 10,22 10,12 x x

2) Lassi Valta PyhU 9,36
x 9,02 x 9,06 9,36 8,65

 

T14 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Siiri Nyyssönen SavR 10,48
x 10,16 10,48 x x x

2) Stina Pesonen KuopRei 10,04
9,95 9,95 9,48 10,04 9,09 x

3) Lotta Virtanen PieksVe 9,76
x x 9,24 9,76 x x

4) Salla Korhonen VarpVi 9,72
9,72 9,42 9,18 8,96 8,91 9,38

5) Cindy Ahponen PyhU 9,53
9,53 8,94 9,52 9,39 9,32 x

6) Peppi Laurila KuopRei 9,48
9,48 9,21 x 8,96 - x

7) Tiia Säde JoensKa 8,79
7,76 x x 8,79 x x

 

T14 Keihäs
Loppukilpailu
1) Sanni Toivanen JuuanU 31,56
29,76 29,70 30,33 31,56 29,40 29,81

2) Salla Korhonen VarpVi 28,79
28,79 x 27,19 28,10 24,74 x

3) Reetta Ryynänen PyhU 28,33
26,47 28,30 28,33 26,19 27,03 26,70

4) Cindy Ahponen PyhU 28,07
23,65 28,07 21,79 25,55 23,70 x

5) Emma Kammonen SiilPo 26,78
25,42 26,78 20,49 23,00 - -

 

P15 60m
Loppukilpailu
1) Rasmus Lehikoinen JoensKa 7,87
2) Matias Ahtinen JoensKa 8,02
3) Väinö Ripatti SavR 8,14
4) Miska Käyhkö SavR 8,49
Juha Karjunen PyhU DNS
Niko Presnyakov JoeK DNS

1) Rasmus Lehikoinen JoensKa 7,87
2) Matias Ahtinen JoensKa 8,02
3) Väinö Ripatti SavR 8,14
4) Miska Käyhkö SavR 8,49
Juha Karjunen PyhU DNS
Niko Presnyakov JoeK DNS


Alkuerät erä 1
1) Rasmus Lehikoinen JoensKa 7,80q
2) Väinö Ripatti SavR 8,25q
3) Juha Karjunen PyhU 8,48q
4) Niko Presnyakov JoeK 8,59q

Alkuerät erä 2
1) Matias Ahtinen JoensKa 8,13q
2) Miska Käyhkö SavR 8,46q
3) Miro Tanninen JoeK 9,08
Niko Hukka JoeK


T15 60m
Loppukilpailu
1) Nea Immonen JoensKa 8,32
2) Aada Kokko JoensKa 8,38
3) Peppi-Rosa Penttinen JoensKa 8,59
4) Oona Majoinen JoensKa 8,75
5) Heidi Tyrväinen SavR 9,01
6) Pilvi Turunen TuupovU 9,27

1) Nea Immonen JoensKa 8,32
2) Aada Kokko JoensKa 8,38
3) Peppi-Rosa Penttinen JoensKa 8,59
4) Oona Majoinen JoensKa 8,75
5) Heidi Tyrväinen SavR 9,01
6) Pilvi Turunen TuupovU 9,27


Alkuerät erä 1
1) Aada Kokko JoensKa 8,45q
2) Peppi-Rosa Penttinen JoensKa 8,67q
3) Pilvi Turunen TuupovU 9,23q
Elina Nivajärvi JoensKa DNS

Alkuerät erä 2
1) Nea Immonen JoensKa 8,44q
2) Oona Majoinen JoensKa 8,68q
3) Heidi Tyrväinen SavR 8,95q
4) Taika Kokko PyhU 9,55


P15 800m
Loppukilpailu
1) Niko Hukka JoeK 2.24,51
Gabriel Kivivuori JoeK DNS


T15 800m
Loppukilpailu
1) Jenna-Julia Kettunen KuopRei 2.28,01
2) Pinja Laasanen SiilPo 2.29,42
3) Sini Rahkonen PolvijU 2.29,92
4) Riika Tirkkonen KuopRei 2.32,21
5) Venla Häkkinen JoensKa 2.32,78
6) Suvi-Tuulia Puustinen PyhäsU 2.43,62
7) Heidi Tyrväinen SavR 2.47,61


P15 Korkeus
Loppukilpailu
1) Niklas Hyvönen PyhäsU 165
140 145 150 155 160 165 170
o o o o o xo x

2) Sakari Vallius JoensKa 155
135 140 145 150 155 160
o o o o xo xxx

3) Miska Käyhkö SavR 150
145 150 155
xo o xxx

4) Väinö Ripatti SavR 150
140 145 150 155
o o xxo xxx

 

T15 Korkeus
Loppukilpailu
1) Tiia Rantala PolU 150
135 140 145 150 155
o o o o xxx

2) Milla Korhonen VarpVi 145
130 135 140 145 150
o o xo o xxx

3) Pilvi Turunen TuupovU 130
115 120 125 130 135
o xxo xo o xxx

 

P15 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Niklas Hyvönen PyhäsU 11,82
11,31 11,82 11,61 11,21 - -

2) Matias Ahtinen JoensKa 10,94
10,11 10,94 10,91 10,57 10,65 x

3) Juha Karjunen PyhU 10,76
10,73 10,54 10,76 x x 10,67

4) Miro Tanninen JoeK 10,35
10,03 9,73 9,50 - 10,35 -

5) Sakari Vallius JoensKa 10,05
10,05 x - 9,77 - -

 

T15 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Aada Kokko JoensKa 10,19
9,83 10,19 10,05 10,04 x x

2) Oona Majoinen JoensKa 10,13
10,13 x x x 9,60 x

3) Milla Korhonen VarpVi 8,98
8,98 8,76 8,72 8,16 x x

4) Pilvi Turunen TuupovU 8,91
8,86 8,47 8,91 8,59 8,42 8,62

Elliriina Kinnunen JoensKa DNS


T15 Keihäs
Loppukilpailu
1) Tara Saikkonen ParikkU 41,76
38,04 38,57 40,10 39,05 38,60 41,76

2) Henna Pirinen ParikkU 31,15
14,74 27,65 29,69 30,72 29,19 31,15

3) Milla Korhonen VarpVi 25,71
24,73 23,70 25,71 23,95 22,95 x

Jaana Raassina PyhU DNS


M17 60m
Loppukilpailu
1) Elias Sopo LalV 7,30
2) Niko Mutikainen SavR 7,33
3) Albert Vauhkonen LalV 7,40
4) Rasmus Hiltunen SavR 7,46
5) Kaarle Muurikoski VarkKV 7,60
6) Kiw Singpet LalV 7,91

1) Elias Sopo LalV 7,30
2) Niko Mutikainen SavR 7,33
3) Albert Vauhkonen LalV 7,40
4) Rasmus Hiltunen SavR 7,46
5) Kaarle Muurikoski VarkKV 7,60
6) Kiw Singpet LalV 7,91


Alkuerät erä 1
1) Elias Sopo LalV 7,33q
2) Albert Vauhkonen LalV 7,53q
2) Kaarle Muurikoski VarkKV 7,53q
Severi Niittymäki SavR DNS

Alkuerät erä 2
1) Niko Mutikainen SavR 7,39q
2) Rasmus Hiltunen SavR 7,53q
3) Kiw Singpet LalV 7,85q
4) Jimi Huuho PyhU 8,14


N17 60m
Loppukilpailu
1) Niina Karttunen SavR 7,93
2) Kiia Koivistoinen IisVi 7,94
3) Essi Vehmaa LappUM 7,96
4) Milla Pirkkalainen SavR 8,04
5) Suvi Heikkinen SuoR 8,10
6) Jenna Riikonen JoensKa 8,25

1) Niina Karttunen SavR 7,93
2) Kiia Koivistoinen IisVi 7,94
3) Essi Vehmaa LappUM 7,96
4) Milla Pirkkalainen SavR 8,04
5) Suvi Heikkinen SuoR 8,10
6) Jenna Riikonen JoensKa 8,25


Alkuerät erä 1
1) Essi Vehmaa LappUM 8,04q
2) Milla Pirkkalainen SavR 8,10q
3) Elina Rönkkö SavR 8,49
Emilia Kiiski JoensKa DNF
Riikka Lonkainen JoensKa DNS
Tuuli Kinnunen JoensKa DNS

Alkuerät erä 2
1) Kiia Koivistoinen IisVi 8,00q
2) Niina Karttunen SavR 8,01q
3) Suvi Heikkinen SuoR 8,16q
4) Jenna Riikonen JoensKa 8,21q
5) Pieta Martikainen VarkKV 9,02
Lumi Kärkkäinen JoensKa DNS


M17 400m
Loppukilpailu
1) Roni Tirkkonen KuopRei 54,03
2) Ehklu Htoo LalV 55,47
3) Rasmus Lehikoinen JoensKa 56,04
4) Elias Lyytinen SU41 58,29


N17 400m
Loppukilpailu
1) Emilia Kiiski JoensKa 1.05,29


M17 1500m
Loppukilpailu
1) Samuel Auvinen JoensKa 4.14,59


N17 1500m
Loppukilpailu
1) Vera Nylander SiilPo 5.19,43


M17 Korkeus
Loppukilpailu
1) Benjamin Oittinen PyhU 176
150 155 160 165 170 173 176 178
xo o o o xo xo xxo xxx

2) Juuso Hartikainen JoensKa 155
140 145 150 155 160
o o o o xxx

 

N17 Korkeus
Loppukilpailu
1) Milka Riiali ImU 160
145 150 155 160 165
o o o o xxx

2) Anni Konnu ImU 160
140 145 150 155 160 165
o o xxo xxo o xxx

3) Emilia Kiiski JoensKa 145
130 135 140 145
o o o xxo

Lumi Kärkkäinen JoensKa
Riina Hassinen PyhU


M17 Seiväs
Loppukilpailu
1) Santtu Räsänen JoensKa 320
310 320 330
xo o xxx

2) Miro Tuppurainen SiilPo 310
310 320 330
xxo - xxx

Severi Niittymäki SavR
310
DNS

 

N17 Seiväs
Loppukilpailu
1) Pieta Martikainen VarkKV 270
240 250 260 270 280
xo o o o xxx

 

M17 Pituus
Loppukilpailu
1) Rasmus Hiltunen SavR 5,99
5,76 5,84 x 5,99 x 5,90

2) Jimi Huuho PyhU 5,70
5,64 5,70 5,63 5,45 5,62 5,57

3) Benjamin Oittinen PyhU 5,04
5,04 x 4,99 x - -

 

N17 Pituus
Loppukilpailu
1) Milla Pirkkalainen SavR 5,24
5,09 5,24 5,16 5,07 4,98 5,11

2) Niina Karttunen SavR 5,05
x 5,00 4,98 5,03 x 5,05

3) Essi Vehmaa LappUM 4,96
x x 4,96 4,89 x x

4) Noora Laakso JuvU 4,76
4,76 x x x 4,72 4,74

Tuuli Kinnunen JoensKa DNS


N17 Keihäs
Loppukilpailu
1) Riia Toivanen JuankKuo 39,70
x 36,57 x 36,04 39,70 39,70

2) Hanna Toivanen JuuanU 32,67
31,62 29,88 31,37 32,67 31,55 30,17

3) Tuuli Kinnunen JoensKa 30,23
x 30,23 x 28,16 26,99 x

 

M19 60m
Loppukilpailu
1) Eeki Kokkonen JoeK 7,44
2) Veikka Mikkonen SavonlRie 7,73
Johannes Harakka LeppävVi DNS


N19 60m
Loppukilpailu
1) Nina Mutanen JoensKa 8,18
2) Roosa Rissanen SavR 8,62
Riikka Pitkänen SavR DNS


N19 400m
Loppukilpailu
1) Venla Reponen KajKi 1.03,17
2) Niina Ollikainen VarkKV 1.08,47
Elli Hiltunen VarkKV DNS


M19 1500m
Loppukilpailu
1) Mika Kotiranta JoensKa 4.08,03
2) Elias Kortelainen JoensKa 4.32,45
3) Oskari Silvennoinen JoensKa 4.41,72


N19 1500m
Loppukilpailu
1) Siiri Silvennoinen JoensKa 5.21,78
2) Venla Turakainen HeTa 5.25,42
3) Peppi Ahponen PyhU 6.32,31


N19 Korkeus
Loppukilpailu
1) Roosa Rissanen SavR 150
140 145 150 155
o xo o xxx

 

N19 Seiväs
Loppukilpailu
1) Roosa Rissanen SavR 290
270 280 290 300
o xxo xo xxx

 

M19 Pituus
Loppukilpailu
1) Eeki Kokkonen JoeK 6,08
5,60 x 4,72 x 6,08 5,83

Johannes Harakka LeppävVi DNS


N19 Pituus
Loppukilpailu
1) Heta Rundelin VarkKV 4,99
4,79 x 4,63 4,72 4,83 4,99

2) Iida Mäkelä SavonlRie 4,82
4,80 4,77 4,77 4,81 4,82 3,45

Riikka Pitkänen SavR DNS

AJANKOHTAISTA

Motonet-kuukausikisat 11.10.2018 - Maastojuoksu

Joensuun Kataja järjesti jo ko…

Toimitsijaottelusta vauhtia talvikauden kisoihin

Lauantaina järjestettiin niin …

Synttärisankari - Heidi Nokelainen 28v

Nokelaisen Heidi täytti vuosia…

VIIKKOTIEDOTE VIIKOT 41-43 (9.10.-29.10.2018)

Viikkotiedotteessa kilpailuist…

Synttärisankari - Teemu Poikolainen 26v

Teemu Poikolainen täytteli taa…

KUUKAUSITIEDOTE - LOKAKUU

Kuukausitiedotteessa kilpailui…

Kataja-hölkkä juostiin aurinkoisessa säässä

Kataja-hölkän miesten puolimar…

Kataja-hölkkä juostaan tulevana lauantaina alkaen klo 11.00

Lauantaina Mehtimäen, Linnunla…

VIIKKOTIEDOTE 39 (25.9.-1.10.2018)

Viikkotiedotteessa kilpailuist…

Harri Nissinen seitsemäs Sm-maratonilla

Joutsenossa juostiin Kullervo-…

SM-maraton vuoden viimeinen SM-kilpailu

Lauantaina juostaan Joutsenoss…

Synttärisankari - Jutta Moilanen 19v.

Kestojuoksija Jutta Moilasella…

VIIKKOTIEDOTE 38 (18.9.-24.9.2018)

Viikkotiedotteessa kilpailuist…

Syyskuun Motonet-kuukausikisoissa kaksi piiriennätystä

Ulkoratakauden viimeisissä kuu…

VIIKKOTIEDOTE 37 (11.9.-17.9.2018)

Viikkotiedotteessa kilpailuist…

Katajan miehille pronssia Sm-viestien toiselta päivältä

Katajan urheilijat jatkoivat h…

Hopeaa ja pronssi Katajan Sm-viestien ensimmäisen päivän saldona

Mikkelin Sm-viestien ensimmäin…

Joensuun Kataja usealla joukkueella Mikkelin Sm-viesteihin

Viikonloppuna kisataan Mikkeli…

KUUKAUSITIEDOTE - SYYSKUU

Kuukausitiedotteessa kilpailui…

Synttärisankari - Jaana Sieviläinen 36v

Pituushyppääjä Jaana Sieviläin…

Joensuun Kataja Seuracup-finaalissa 2018

Kuluneena viikonloppuna kilpai…

Joensuun Kataja Seuracupin TERA-sarjan finaalissa

Joensuun Katajan joukkue kisaa…

VIIKKOTIEDOTE 35 (28.8.-3.9.2018)

Viikkotiedotteessa kilpailuist…

Jessica Miettiselle 22-vuotiaiden moniottelun Sm-pronssia

Jessica Miettinen teki tasaise…

Synttärisankari - Samuel Auvinen 17v.

Ratojen liinatukka, Samuel Auv…

Syksyn yleisurheilukouluihin voi nyt ilmoittautua

Tässä vaiheessa ilmoittautumin…

VIIKKOTIEDOTE 34 (21.8.-27.8.2018)

Viikkotiedotteessa kilpailuist…

Nella Voutilaiselle pm-kultaa

Pm-moniottelut käytiin läpi mo…

Pm-moniotteluiden live-tulokset

Live-tulokset löytyvät täältä.

VIIKKOTIEDOTE 33 (14.8.-20.8.2018)

Viikkotiedotteessa kilpailuist…